30 kwi 2014

4 - Znaleziątko

W wyżej wymienionym odcinku, mamy dwie puenty, jedna z nich dotyczy dzieci, natomiast druga ich rodziców, opiekunów.

Naszą pociechę porównujemy do ptaszka, który na początku bajki jest bezbronny, nieporadny, potrzebujący opieki, kolejnym etapem jest nauka w ogrodnictwie, ostatnim etapem dojrzewania jest podjęcie nauki latania i opuszczenie rodzinnego gniazdka.

Dziecku tłumaczymy, że jest jeszcze małe i bezbronne jak ptaszek, którym my opiekunowie się nim zajmujemy i za nie odpowiadamy, gdy trochę podrośnie będzie się uczyć w domu a następnie w szkole to, co dorośli niczym Królik będą uważali za bardzo ważne, jednak gdy dziecko już dojrzeje do odpowiedniego wieku, sam zdecyduje, co będzie się uczyć aby kiedyś opuścić swój rodzinny dom i zamieszkać we własnym.

Drugi aspekt, dotyczący rodziców, mówi o nadopiekuńczości. Początek bajki uświadamia nam, że Królik pełni funkcję rodzica, wie co jest najlepsze dla ptaszka oraz jak się z nim obchodzić, nawet wtedy, gdy daje pod opiekę Kubusiowi i Prosiaczkowi, również się martwi, czy aby na pewno dobrze się nim zajmują. Niektórzy rodzice, tak jak Królik nie słuchają swoich dzieci, co one chciałyby się uczyć, w jakim kierunku iść. Również nieuniknione jest to, że kiedyś nasze dzieci, niczym ptaszek wyfruną z rodzinnego gniazdka, aby założyć swoje własne gdzieś, być może daleko od nas, nie powinniśmy mu w tym utrudniać, tylko wspierać, ponieważ gdy relacje między rodzicem a dziecka będą pozytywne, nasza pociecha z chęcią będzie do nas wracać.

Pytania ułatwiające rozmowę:
  • Jak Królik opiekował się ptaszkiem? (jak swoim dzieckiem)
  • Co Królik zabronił ptaszkowi? (latania)
  • Jaki był Królik, gdy dowiedział się o odlocie ptaszka do ciepłych krajów? (smutny)
Niech nasze dziecko dojrzewa zgodnie z naturą.
[BRAK PEŁNEJ WERSJI NA YOUTUBE.COM]

29 kwi 2014

3b - Balonik

Odcinek Balonik, niesie ze sobą dwa przesłania, pierwszy z nich to odpowiedzialność, drugie przesłanie to kłamstwo.

Dziecko powinno być utożsamione z Kubusiem Puchatkiem, ponieważ on jako jedyny czuł, że gryzie go sumienie. Pierwsze przesłanie mówi o odpowiedzialności za rzecz, którą pożyczył nam kolega, przyjaciel, mogą to być książki, zabawki, gry i wiele innych rzeczy, o które dziecko powinno dbać, a przede wszystkim nikomu innemu nie pożyczać, ponieważ ktoś może przez przypadek zniszczyć czyjąś rzecz.

Drugim aspektem bajki jest kłamstwo, gdy stało się coś złego, mianowicie uszło powietrze z balonika, należy przyznać się do winy, a nie szukać innego rozwiązania, jakim jest kłamstwo, ponieważ prędzej, czy później ono wyjdzie na światło dzienny, z bajki wiemy, że Krzyś szybko domyśliłby się, ze to co przyniósł Królik, czy Prosiaczek, nie jest balonem, a wtedy stracimy zaufanie.

Pytani rozpoczynające rozmowę:
  • Co pożyczył Krzyś Kubusiowi? (balonik)
  • Za co Królik dał Kubusiowi miód? (za balonik)
  • Co Królik, Tygrysek, Prosiaczek i Kubuś obiecali sobie? (że nie powiedzą Krzysiowi, co stało się z balonikiem)
  • Co śniło się Kubusiowi i dlaczego? (zły sen, ponieważ obiecał, że okłamie Krzysia)
Dzieci niech wiedzą, co to jest odpowiedzialność oraz o tym, że kłamstwo, to jedna z gorszych rzeczy na świecie.

Życzę miłego oglądania :)

28 kwi 2014

3a - Najlepszy kemping jest w domu

Kolejny odcinek przygód Kubusia Puchatka opowiada o strachu, który często paraliżuje nie tylko dzieci, ale również dorosłych, zwłaszcza gdy boimy się czegoś absurdalnego i niedorzecznego, np. pająków.
 
W odcinku pt. Najlepszy kemping jest w domu, zarówno my, jak i nasze dzieci powinniśmy wcielić się w rolę Prosiaczka, który w tym odcinku boi się Hefalumpów, których możemy utożsamić z pająkami, żabami, osami, pszczołami, itp. Na przykładzie małego Hefalumpa możemy pokazać, że wszystko to, czego się boimy, również nas się boi. Należy pokazać, że pokonanie strachu jest tylko wtedy, gdy spotykamy się z nim każdego dnia, czyli jeżeli dziecko boi się żab powinniśmy zacząć od pokazywania obrazków, po prawdziwe żaby, aż dziecko będzie chciało samo wziąć je na ręce.

Pytania ułatwiające rozpoczęcie rozmowy:
  • Czego boi się Prosiaczek? (Hefalumpów i Wuzli)
  • Czy mały Hefalump bał się Prosiaczka? (tak)
  • Kiedy przestał się bać? (gdy ze sobą przebywali i oboje potrzebowali pomocy)
Pytania powinny być postawione tak, aby dziecko utożsamiło się z Prosiaczkiem, a strach,który paraliżuje mu ciało powinno być porównane do małego Hefalumpa.
 
Życzę miłego seansu :)

26 kwi 2014

2b - Dzień osiołka

Dzisiejsza bajka pokazuje nam to, co wcześniejsza bajka pt. Prawdziwy przyjaciel, czyli kto jest prawdziwym przyjacielem.

Przypominając poprzednią bajkę, zapytajmy się dziecka, kto to jest najlepszy przyjaciel, uświadomić należy naszą pociechę, że nie każdy kto przebywa sam, jest smutny, być może widzi, lub robi coś niesamowitego albo przebywa w niesamowitym miejscu, coś o czym nie może się podzielić z innymi, którzy wolą spędzać czas inaczej niż on. Powinniśmy wspomnieć dziecku, że niektórzy lubią czytać książki w wolnym czasie, rozmyślać nad nową budowlą z klocków, która sprawia im przyjemność, inne dzieci z kolei lubią w grupie pobiegać lub pograć w piłkę, jednak żeby poznać jakim naprawdę jest człowiek, który mało przebywa z przyjaciółmi, należy z nim wymienić się zainteresowaniami, zwłaszcza, gdy ktoś jest spokojny jak Kłapouchy, a wtedy z pewnością będą wiedzieć o sobie i być może będą ze sobą spędzać więcej czasu. 

Pytania ułatwiające rozpoczęcie rozmowy to: 
  • Co przyjaciele Stumilowego Lasu postanowili zrobić Kłapouchemu? (rozweselić go)
  • Dlaczego? (ponieważ uważali, że jest smutny)
  • Czy przyjaciel powinien na siłę rozweselać przyjaciela? (nie, ponieważ nasz przyjaciel może nie lubić zabaw takich, jak nasze dziecko, więc powinniśmy się dowiedzieć, jak przyjaciel lubi spędzić i pobawić się z nim tak, jak przyjaciel naszego dziecka chciałby)
Polecane odcinki wraz z linkiem, utrwalające puentę na temat prawdziwej przyjaźni to:
Prawdziwy przyjaciel
Jak Prosiaczek był królem

tym czasem życzę miłego seansu:)

 

25 kwi 2014

2a - Prawdziwy przyjaciel

Dzisiejsza bajka pokazuje nam, kto jest prawdziwym przyjacielem.

Rozpoczynając rozmowę z dzieckiem, powinniśmy powiedzieć, jak zachowuje się prawdziwy przyjaciel, dziecko powinno być utożsamione do Kubusia Puchatka, jeżeli kogoś lubi, powinno nie nadużywać gościnności, jaką darzy go przyjaciel, bądź przyjaciółka, szczególnie, gdy zazwyczaj jest częstowane smakołykiem, lub grają w ulubioną grę jaką nasze dziecko sobie zażyczy. Należy utrwalić dziecku to, że prawdziwy przyjaciel musi myśleć o swoim koledze tak, aby ten czuł się dobrze w jego towarzystwie i robić wszystko aby prawdziwej przyjaźni nie stracić.

Pytania ułatwiające rozpoczęcie rozmowy to:
  • Kiedy Kubuś Puchatek odwiedza Królika? (gdy niema miodu)
  • Czy jest to zachowanie przyjaciela? (zdecydowanie NIE)
  • Co robi Królik aby Puchatek go nie odwiedzał? (umieszcza tabliczki, aby Puchatek myślał, że ten się przeprowadza)
  • Co chce zdobyć Miś aby Królik się nie wyprowadził? (miód)
  • Kto jest lepszym przyjacielem, Królik czy Puchatek? (oboje, ponieważ Królik usłyszawszy o wyczynie Puchatka, podziękowaniu pomaga zdobyć mu miód, natomiast Puchatek chce dać Królikowi miód, który lubi najbardziej na świecie, aby tylko się nie wyprowadził)
Jeżeli nasze dziecko, będzie chodzić do kolegi tylko z powodu, aby pograć na komputerze, lub każdego innego, a nie z tego aby posiedzieć, porozmawiać i oczywiście pobawić się z przyjacielem, ten może wymyślać wymówki, przez co nasze dziecko może stracić przyjaciela.

Bajki z linkami utrwalające puentę o przyjaźni to: 
Dzień osiołka
Jak Prosiaczek był królem
 
Życzę miłego seansu :)

24 kwi 2014

1 - Puchatek gra w filmie

Ten odcinek przeznaczony jest, aby nasze dzieci niczego się nie bały, zwłaszcza potworów, czy dziwnych stworzeń, które im się przyśnią, zobaczą w telewizji czy na obrazku w książce.

Jednak ważniejszą rolę odgrywa w tej bajce marchewka, symbolizująca wszystkie warzywa, które dzieci niechętnie jedzą. Na początku fabuły widzimy Krzysia, uciekającego przed mamą, która nalega aby zjadł marchewkę, której bardzo nie lubi. Za niedługi czas mamy to samo warzywo jako potwora, jest to zobrazowanie tego, w jaki sposób dzieci spostrzegają marchewkę i inne warzywa, jedynym wzorem do naśladowania jest Królik, który stwierdza, że marchewki są smaczne i zdrowe. Kiedy Tygrys uwalnia się z kostiumu, możemy śmiało powiedzieć, że marchewka i inne warzywa nie są takie straszne, jak ją widzą dzieci, nie powinny się jej bać, tylko śmiało pokonać poprzez zjedzenie. Świadczą o tym słowa kończące bajkę wypowiedziane przez Puchatka  do Krzysia (naszych dzieci) aby jutro był dzielny jak Prosiaczek i zjadł wszystko to, co mu mama przygotuje.

Pytania wraz z odpowiedziami ułatwią nawiązanie rozmowy, z naszym dzieckiem na temat obejrzanej bajki.
  • Czego Krzyś nie lubi jeść? (marchewki, pomimo tego, iż są zdrowe)
  • Za co przebrał się Tygrysek? (za marchewkę, ponieważ chciał wystraszyć małego Prosiaczka)
  • Jaki jest smakołyk Królika? (marchewka, ponieważ wie o tym, że jest to zdrowy posiłek)
  • Czy Prosiaczek będzie się już bał potworów? (oczywiście, że nie, teraz stał się dzielny)
  • Czy Krzyś będzie jadł to, co przygotuje mu mama? (tak, ponieważ będzie dzielny, niczym malutki Prosiaczek) 
Rozmowa z dzieckiem powinna być spokojna, aby nikt nikogo nie przekrzykiwał, możemy z dzieckiem pobawić się w dzielnego rycerza, który pokona nas, przebranych za potwory i uwolni swoją ulubioną zabawkę zjadając warzywa, natomiast z córką możemy pobawić się w księżniczkę, przeganiającą złą czarownicę z domu, aby następnie zjeść warzywa, za którymi schowana jest jej zabawka.
Nasze dziecko niech stawi odwagę warzywom jak Krzyś i niech będzie dzielne niczym Prosiaczek!
 

Życzę miłego seansu :)