Druga część bajki, przygód mieszkańców Stumilowego Lasu opowiada między innymi o tym, że należy stawiać sobie wymagania, jeżeli chcemy osiągnąć cel.
Na pierwszy plan wysuwa się Kubuś Puchatek, który ma wiele pomysłów, jak zrobić aby latać, oczywiście pomagają mu w tym przyjaciele, jednak dopiero pod koniec odcinka widzimy Kubusia jakby latającego, pokazuje on, że latanie to nie jest zwykłe łamanie prawa ciążenia i walka z grawitacją, jest to stan szczęścia, w którym Kubuś Puchatek był, gdy został wypuszczony na wolność. Dzieci powinny wiedzieć, że jeżeli będzie ich dotykać szczęście, wtedy nie będą potrzebować skrzydeł aby unosić się nad innymi, gdyż nic więcej nie będą potrzebować.
Drugi aspekt pokazuje nam, że dzieci w grupie robią czasami głupie rzeczy, np. grając w piłkę wybiją szybą, biegając przewrócą kolegą lub koleżankę, itp. Jednak powinny wiedzieć, że mimo iż dorośli złapią za rękę jedną z tych osób i wiedzą, że jest winna, to pozostałe dzieci również powinny przyjść i powiedzieć, że brały w tym udział, ponieważ to jest uczciwość wobec kolegów aby razem odpowiadać za swoje czyny. Dzięki takiemu zachowaniu dzieci swoją przyjaźń oprą na fundamencie, dzięki czemu ich stosunek wobec siebie będzie uczciwy i nieprzerwany.
Pytania do rozmowy z dzieckiem:
- Ile Kubuś Puchatek miał pomysłów na latanie? (Dużo, ponieważ jeden pomysł i jedna próba nie zawsze przynosi efekt, a jeżeli chcemy coś osiągnąć to musimy próbować jak najdłużej jest to możliwe)
- Jak zachowali się przyjaciele gdy Miodowy Miś dostał areszt domowy? (Czuli się współodpowiedzialny za to, że Kubuś dostał karę i również przyłączyli do niego czując się winnymi całej sytuacji)
BRAK BAJKI NA YOUYUBE.COM