22 cze 2014

29b - Byle wyżej

Druga część bajki, przygód mieszkańców Stumilowego Lasu opowiada między innymi o tym, że należy stawiać sobie wymagania, jeżeli chcemy osiągnąć cel.

Na pierwszy plan wysuwa się Kubuś Puchatek, który ma wiele pomysłów, jak zrobić aby latać, oczywiście pomagają mu w tym przyjaciele, jednak dopiero pod koniec odcinka widzimy Kubusia jakby latającego, pokazuje on, że latanie to nie jest zwykłe łamanie prawa ciążenia i walka z grawitacją, jest to stan szczęścia, w którym Kubuś Puchatek był, gdy został wypuszczony na wolność. Dzieci powinny wiedzieć, że jeżeli będzie ich dotykać szczęście, wtedy nie będą potrzebować skrzydeł aby unosić się nad innymi, gdyż nic więcej nie będą potrzebować.

Drugi aspekt pokazuje nam, że dzieci w grupie robią czasami głupie rzeczy, np. grając w piłkę wybiją szybą, biegając przewrócą kolegą lub koleżankę, itp. Jednak powinny wiedzieć, że mimo iż dorośli złapią za rękę jedną z tych osób i wiedzą, że jest winna, to pozostałe dzieci również powinny przyjść i powiedzieć, że brały w tym udział, ponieważ to jest uczciwość wobec kolegów aby razem odpowiadać za swoje czyny. Dzięki takiemu zachowaniu dzieci swoją przyjaźń oprą na fundamencie, dzięki czemu ich stosunek wobec siebie będzie uczciwy i nieprzerwany.

Pytania do rozmowy z dzieckiem:
  • Ile Kubuś Puchatek miał pomysłów na latanie? (Dużo, ponieważ jeden pomysł i jedna próba nie zawsze przynosi efekt, a jeżeli chcemy coś osiągnąć to musimy próbować jak najdłużej jest to możliwe)
  • Jak zachowali się przyjaciele gdy Miodowy Miś dostał areszt domowy? (Czuli się współodpowiedzialny za to, że Kubuś dostał karę i również przyłączyli do niego czując się winnymi całej sytuacji)
BRAK BAJKI NA YOUYUBE.COM

29a - Co ma się znaleźć, nie zginie

Bajka ukazuje widzom, jak należy dbać o cudze przedmioty, oraz jak powinni szukać przedmiotów, które się zgubiły.

Na całej fabule widzimy, że przyjaciele Stumilowego Lasu szukają Prosiaczka i młotek, jednak robią to, tak chaotycznie, że gubią sami siebie i zamiast szukać tego, co powinni, próbują odnaleźć siebie. Gdyby wszyscy zaplanowali poszukiwania i skupili się na tym co mają zrobić, z pewnością odnalezienie różowego przyjaciele nie sprawiłoby im problemu. Również dzieci powinny wiedzieć, że zaplanowane działanie przynosi więcej korzyści niż działanie bez przemyślenia.

Bajka ukazuje również, że jeżeli od kogoś coś pożyczymy, to powinniśmy dbać o ten przedmiot w taki sposób aby go nie zniszczyć, a przede wszystkim nie zgubić.

Pytania ułatwiające nawiązanie rozmowy z dzieckiem:
  • Czy dobrze jest zgubić rzecz, którą pożyczyliśmy od kolegi tak jak zrobił to Kubuś Puchatek? (nie, ponieważ on źle się z tym czuł i chciał za wszelką cenę odnaleźć)
  • Dlaczego Kubuś i Królik nie umieli znaleźć Prosiaczka? (ponieważ działali chaotycznie, bez zaplanowanego sposobu działania)
Życzę miłego oglądania :)

12 cze 2014

28b - Potwór Puchatekstein

Wiele dzieciaków a nawet dorośli mylą czasami rzeczywistość z czymś wymyślonym, bajka pokazuje nam, że nie należy tego robić.

Jak sam tytuł pokazuje, bajka odnosi się do znanej nam powieści gotyckiej Mery Shelley Frankenstein. W bajce Prosiaczek opowiada "trochę" straszną historię, po czym Tygrysek zmienił ją na bardzo straszną. 

Prosiaczek reprezentuje osoby, które boją się potworów z filmów, czy ustnych opowieści, ale dzięki przyjaciołom Stumilowego Lasu wie, że to są wymyślone, nieprawdziwe postacie, których nie należy się bać, ponieważ wraz z wyłączonym telewizorem wszystkie straszne bestie znikają.

Dziecku dzięki tej bajce łatwo pokazać, że nie należy się bać, ponieważ Prosiaczek bał się monstrualnego Puchatka, który dla naszych dzieci nie był straszny, tak samo jak inne potwory, które straszą dzieci a nie boją się ich dorośli.

Jak powiedział pod koniec bajki Królik nie należy mylić rzeczywistości z wymyśloną historią.

W bajce Królik uczy nas o dobrych manierach, czyli takich, że nie należy nikomu przerywać, oraz nie wolno odwracać się plecami ani wychodzić z pomieszczenia, gdy ktoś coś mówi, aluzja była skierowana do Tygryska, który uznał, że się nudzi.

Mimo, że czasami jest coś nudnego, to poprzez szacunek i swoje wychowanie powinniśmy odczekać do momenty, aż mówca skończy swoją opowieść. 

BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

28a - Forteca nie do zdobycia

Bajka pokazuje nam, jak grupa przyjaciół Stumilowego Lasu dokucza Królikowi, który dba o swój ogródek.

Często zdarza się tak, że grupka dzieci dokucza jednej osobie. Nasze dziecko może być tą osobą, a może być również w tej grupce, ale dzięki tej bajce, możemy nie dopuścić do takich sytuacji, wystarczy wytłumaczyć dziecku, że jeżeli będą wciąż dokuczać, to pokrzywdzone dziecko może wymyślić sobie taką zabawę, że każdy będzie chciał się z nimi bawić ale on odmówi ze względu na to, jak był przez innych traktowany.

W tej bajce Królik ucieka od kłopotów jakie go spotykają, gdyby tylko porozmawiał z przyjaciółmi to z pewnością wszystko ułożyłoby się po jego myśli. Nasze dziecko również nie może uciekać od problemów, ponieważ tak jak Królik stanie się bezradny i będzie wzywać pomocy od ludzi, przed którymi chciał się ukryć.

Pytania do rozpoczęcia rozmowy:
  • Dlaczego Królik zbudował fortecę? (chciał ukryć swój ogródek przed przyjaciółmi, aby nikt mu go nie zniszczył)
  • Czy warto zachowywać się jak Królik? (nie, ponieważ chowanie się oznacza, że nie spotkamy nic ciekawego w otaczającym nas świecie)
Życzę miłego oglądania :)

11 cze 2014

27 - Dnia zakochanych nie będzie

Pierwszym aspektem w bajce, jest okazywanie komuś uczuć, w tym wypadku przyjaźni, jednak może to być miłość do bliskiej osoby, np. matki, ojca, dziadka, itd.

Bajka ukazuje nam, że jeżeli za bardzo kogoś obdarujemy upominkami (walentynkami) to przedmioty tracą na wartości, aż osoba obdarowywana nie chce ich otrzymywać. Należy pamiętać, że wszystko należy robić z umiarem.

Moim przykładem jest czteroletni kuzyn, który pewnego dnia obdarował moją narzeczoną kwiatkiem, zerwanym z trawy, było to miłe uczucie, jednak po 5 minutach, znowu przyniósł ten sam kwiatek i robił to przez pół godziny co stało się męczące i uciążliwe, więc z tego wniosek taki, że należy dzieciom tłumaczyć, że zrobienie miłego gestu jest czymś fajnym, ale to jest jak czekolada, czyli coś przyjemnego, ale nie da się jej jeść w nieskończoność.

Bajka pokazuje również, jak niewielki gest potrafi zrobić zamieszanie. Obecni ustalili, że nie będzie walentynek ani prezentów z nimi związanych, jednak jeden Kłapouchy, który o niczym nie wiedział, wręczył prezent Puchatkowi, przez co, on chciał się zrewanżować i dalej łańcuszek sam się potoczył. Dzieci powinny wiedzieć, że każda rzecz którą zrobimy niesie za sobą pewne konsekwencje (zaplanowane bądź nie), i jeżeli dziś np. zaczną się dobrze uczyć to za kilka lat będą mieć wymarzoną pracę.

Pytania do rozmowy:
  • Co Przyjaciele Stumilowego Lasu ustalili? (że nie będzie walentynek)
  • Czy należy dawać dużo prezentów? (nie, lepiej dać jeden a od serca, ponieważ, gdy ktoś dostanie sporo prezentów to będą mu niepotrzebne, jeśli zaś ma mało, to zachowa na pamiątkę)
  • Czy jedna rzecz może zmienić przebieg zdarzeń? (tak, bo gdyby Kubuś nie otrzymał dzbanka miodu, to nikt w lesie nie otrzymałby ani nie obdarowywał innych prezentami)
 BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

10 cze 2014

26 - Kraina spełnionych życzeń

W dzisiejszej bajce, dzieci nie powinny brać przykładu z Tygryska, któremu zależało na tym, aby wszystkie życzenia (w dodatku materialne) się spełniły.

Wiele dzieciaków chciałoby mieć konsole do gier, laptopy i inne drogie rzeczy, które mają jego rówieśnicy, większość z nich wykorzystuje moment swoich urodzin poprzez to, że rodzice mogą dać z tej okazji laptopa, dziadkowie konsolę a chrzestni quada albo coś podobnego.

Należy dziecku wytłumaczyć, że jeżeli nasze myśli będą biegać wokół różnych przedmiotów, które pragniemy, możemy stracić coś cenniejszego, jak przyjaźń z najlepszym kolegą.

Najważniejsze jest to, że nie należy mówić "dziadku, kup mi na urodziny to, czy to", tylko "dziadku, nic nie musisz kupować, wystarczy, że przyjdziesz złożyć mi życzenia". Jest to mały gest a na prawdę potrafi rozbudzić uczucie w sercu, ponieważ jak mówił Kłapouchy liczy się intencja.

Pytania do rozmowy:
  • Dlaczego Tygrysek życzył sobie wiele prezentów? (ponieważ miał urodziny)
  • Czy dobrze robił, mówiąc przyjaciołom, co chce dostać? (nie)
  • Czy pozostali przyjaciele byli szczęśliwi z prezentów Tygryska? Dlaczego? (nie, ponieważ Tygrysek był zajęty zabawkami, które otrzymał a przyjaciółmi się nie interesował, dopiero pod koniec bajki pokazał, że bardziej zależy mu na nich, niż prezentach)
Życzę miłego oglądania :)

6 cze 2014

25b - Dzień Prosiaczka

Dzięki tej bajce możemy dzieciom wytłumaczyć, że nie należy zmuszać kogoś do czegoś w czym nie jest dobry, lub kompletnie tego nie umie.

Wszyscy przyjaciele ze Stumilowego Lasu oczekiwali od Prosiaczka aby ten udawał świstaka, ponieważ chcieli wiedzieć, jaka pora roku nastąpić, jednak należy wiedzieć, że Prosiaczek to nie świstak.

Wielu z nas chce a nawet wymaga od drugiej osoby więcej niż może dać, przez co nasze oczekiwania rosną a radość z życia maleje u innych. Przykładem może być rodzice, którzy wymagają więcej od swoich dzieci, niż te mogą zaoferować, przez co radość życia im szybko przemija, gdyż za każdym razem wolą spełnić zachciankę jednego z rodziców niż własną.

Kolejnym aspektem jest pokazanie dzieciom, że nie należy wierzyć we wszystko co pisze w internecie, gazecie, czy mówią w telewizji, ponieważ to my musimy sami przemyśleć to, co mówią i ustalić czy jest to prawda, czy też nie. W bajce jest to ukazane na przykładzie kalendarza, z którego wyleciały kartki, przez co wszyscy myśleli, że zimy nie będzie. Przyjaciele Stumilowego Lasu powinni pomyśleć, że skoro wiosna już była, lato i jesień również, to następną porą roku jest zima a nie wiosna, bo tak kalendarz pokazuje.

Pytania ułatwiające rozmowę:
  • Czy Prosiaczek był zadowolony z udawania świstaka? (nie)
  • Dlaczego przyjaciele Stumilowego Lasu myśleli, że zimy w tym roku nie będzie? (ponieważ z kalendarza wypadły kartki)
BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

25a - Szukanie dziury w lesie

W tym odcinku, przyjaciele Stumilowego Lasu pokażą dzieciakom, czyje problemy/sprawy są ważniejsze oraz pokażą, jak ludzie traktują osoby "gorsze" od nas.

W pierwszej kolejności na plan wysuwa się problem Królika, który chce nauczyć swoich przyjaciół ważnych informacji o warzywach, natomiast Gofer poszukuje swojej dziury. Z pozoru wydaje się, że to Królik ma większy problem, ponieważ nauka, wykłady z których możemy się czegoś dowiedzieć, są ważniejsze od jakiejś tam dziury, jednak z końcem bajki dowiadujemy się, że ta dziura była bardzo ważna.

W życiu również tak bywa, że dla nas, nasze problemy, sprawy które musimy załatwić są ważniejsze od innych spraw, przez co lekceważymy kogoś uznając, że jego cel działania jest bezsensowny, że tym, czym zaprząta sobie głowę nie przyniesie mu żadnego pożytku i powinien zająć się czymś innym, jednak powinniśmy pamiętać, że każdy komu na czymś zależy, czy to znalezieniu swojego portfela, zwykłego długopisu, czy też dziury, którą zgubił, jest rzeczą priorytetową.

Drugi aspekt pokazuje nam, jak przyjaciele traktowali Kubusia Puchatka, który w tym wypadku utożsamiony jest z osobami niepełnosprawnymi.

Na świecie jest wiele osób, które nie potrafią chodzić, nie potrafią sprawnie mówić, niektórzy złamią nogę lub rękę przez co również są zaliczani do tej kategorii, jednak należy pamiętać aby nasze dzieci nie brały przykładu z przyjaciół Kubusia Puchatka, ponieważ jest to postawa naganna. Każdy z nich chciał zająć się poszkodowanym misiem, jednak przysparzało mu to kłopotu i Misia o Małym Rozumku zaprowadzali do innego przyjaciele aby się nim zajął, po czym Kubuś Puchatek zastał sam. Nasze dzieci powinny wiedzieć, że osoba, którą lubimy nie zmienia się przez swoją niepełnosprawność oraz osoba niepełnosprawna potrzebuje więcej pomocy, jednak i ona może okazać się w czymś lepsza od nas.

Pytania ułatwiające rozmowę:
  • Jak Królik traktował problem Gofera? (lekceważąco)
  • Czyja sprawa była ważniejsza, Królika czy Gofera? (obojga, ponieważ nauka jest bardzo ważna, natomiast dziura przydała się w uratowaniu Kubusia)
  • Jak traktowali Kubusia jego przyjaciele, gdy ten był w bańce? (nie chcieli się z nim zadawać, ponieważ nic nie umiał i wszystko niszczył)

BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM