Pierwszym aspektem w bajce, jest okazywanie komuś uczuć, w tym wypadku przyjaźni, jednak może to być miłość do bliskiej osoby, np. matki, ojca, dziadka, itd.
Bajka ukazuje nam, że jeżeli za bardzo kogoś obdarujemy upominkami (walentynkami) to przedmioty tracą na wartości, aż osoba obdarowywana nie chce ich otrzymywać. Należy pamiętać, że wszystko należy robić z umiarem.
Moim przykładem jest czteroletni kuzyn, który pewnego dnia obdarował moją narzeczoną kwiatkiem, zerwanym z trawy, było to miłe uczucie, jednak po 5 minutach, znowu przyniósł ten sam kwiatek i robił to przez pół godziny co stało się męczące i uciążliwe, więc z tego wniosek taki, że należy dzieciom tłumaczyć, że zrobienie miłego gestu jest czymś fajnym, ale to jest jak czekolada, czyli coś przyjemnego, ale nie da się jej jeść w nieskończoność.
Bajka pokazuje również, jak niewielki gest potrafi zrobić zamieszanie. Obecni ustalili, że nie będzie walentynek ani prezentów z nimi związanych, jednak jeden Kłapouchy, który o niczym nie wiedział, wręczył prezent Puchatkowi, przez co, on chciał się zrewanżować i dalej łańcuszek sam się potoczył. Dzieci powinny wiedzieć, że każda rzecz którą zrobimy niesie za sobą pewne konsekwencje (zaplanowane bądź nie), i jeżeli dziś np. zaczną się dobrze uczyć to za kilka lat będą mieć wymarzoną pracę.
Pytania do rozmowy:
- Co Przyjaciele Stumilowego Lasu ustalili? (że nie będzie walentynek)
- Czy należy dawać dużo prezentów? (nie, lepiej dać jeden a od serca, ponieważ, gdy ktoś dostanie sporo prezentów to będą mu niepotrzebne, jeśli zaś ma mało, to zachowa na pamiątkę)
- Czy jedna rzecz może zmienić przebieg zdarzeń? (tak, bo gdyby Kubuś nie otrzymał dzbanka miodu, to nikt w lesie nie otrzymałby ani nie obdarowywał innych prezentami)
BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz