22 lip 2014

33b - Zjazd rodzinny

Bajka uczy nas, że nie należy zapraszać do siebie osoby, których nie lubimy.

Królik nie wierzy Sowie, że posiada jakąkolwiek rodzinę, dzieci powinny wiedzieć, że mimo, iż osób o których mówią ich przyjaciele, nigdy ich nie widzieli, to wcale nie znaczy, że nie istnieją. Ufność wśród przyjaciół powinna być szczera, ponieważ stracić, można bardzo łatwo.

Czasami zdarza się, że dzieciom doskwiera samotność, nikt nie chce się spotykać z dzieckiem (na podwórku, lub online). Wyjściem z sytuacji nie jest znajdowanie pierwszych, lepszych przyjaciół, którzy mogą nas skrzywdzić, wykorzystać lub coś zabrać. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest znalezienie sobie hobby i osób, które mają to samo zainteresowanie, wtedy będą wspólne tematy do rozmów i grupa znajomych będzie się rozszerzać.

Pytania do rozpoczęcia rozmowy:
  • Czy poprawne było zachowanie Królika, który nie wierzył, że Sowa ma rodzinę? (Nie)
  • Czy możemy wpraszać do domu osoby, które nie lubimy, tak jak Sowa wpuściła wrony i dlaczego? (Nie, ponieważ znajomi jak i wrony, będą chciały wykorzystać nasze rzeczy)
BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

33a - Tajemnicza butelka

Bajka odnosi się do czasów, gdy powstawały przygody Kubusia Puchatka, mianowicie chodzi o to, że nie należy wierzyć we wszystko co jest napisane, gdyż możemy być wprowadzeni w błąd i myśleć, że Krzyś potrzebuje pomocy.

Do tych czasów należy dzieciom uświadomić, że to co jest na pisane, nie koniecznie musi być prawdą, ale nie tylko napisane, może być również usłyszane w radio lub zobaczone w TV, należy dzieciom wytłumaczyć, że jeżeli będą wierzyć we wszystko co zobaczą i usłyszą, to będą myślały tak, jak Kubuś, czyli, że dzięki tej rzeczy lub takim zachowaniem, wszystko się naprawi.

Drugi aspekt bajki pokazuje, że należy mieć dobrą pamięć, gdyby Kubuś Puchatek pamiętał, co i kiedy napisał oraz dlaczego, nie doszłoby do takiej sytuacji. Jeżeli dziecko coś powie, lub usłyszy, zobaczy, powinien zachować wspomnienie w pamięci, ponieważ może mu się kiedyś przydać w życiu, a jeżeli będzie to niepotrzebne, rozum sam wyrzuci z wiadomość z pamięci.

Pomocnicze pytania do nawiązania rozmowy:
  • Czy to, co było napisane na mapie, było prawdą? (Nie, ponieważ Krzyś nie był w tarapatach)
  • Dlaczego Kubuś myślał, że Krzyś jest w opałach i jak mogło do tego nie dojść? (Ponieważ Kubuś zapomniał, co napisał na mapie, gdyby pamiętał, to wiedziałby, że Krzyś jest w bezpiecznym miejscu)
BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

21 lip 2014

32b - Kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać tak, jak one

W pierwszej kolejności, należy wytłumaczyć dzieciom, co oznacza tytuł, mianowicie mówi o tym, że jeżeli wejdzie się w jakieś towarzystwo, musimy się upodobnić, dopasować do nich aby nie narazić się na przykrą lub nawet niebezpieczną sytuację.

W bajce dosłownie wrony pokazują nam jak mogą zachowywać się fałszywi przyjaciele, które zamiast przebierać się za warzywa, aby ukraść wszystko z ogródka, tak "przyjaciele" mogą udawać, że są mili aby nas wykorzystać.

Jeżeli poznajemy kogoś nowego to dzieci powinny być zawsze czujne, czy nowo poznana osoba ma szczere intencje wobec nas, czy też nie.

Pytania pomocne do rozmowy:
  • Dlaczego wrony przebrały się za warzywa? (Aby ukraść warzywa z ogródka)
  • Czy wrony były przyjaciółmi Puchatka? (Puchatek myślał, że tak, ale one chciały tylko okraść ogródek Królika)
 BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

32a - Puchatkowy księżyc

Z bajki dzieci mogą wynieść naukę, że nie należy bać się zjaw, duchów i innych stworów.

W pierwszej kolejności musimy dzieciom uświadomić, że duchy, zjawy, wilkołaki i inne potwory nie istnieją, a skoro nie istnieją to bojąc się ich, boimy się samych siebie, bo to nie duch zbliża się powoli za naszymi plecami, tylko kolega luk ktoś nam bliski aby nas wystraszyć.

Drugi morał pokazuje Królik, mianowicie najbardziej boją się ci, którzy najwięcej mówią, że się nie boją i się z tego śmieją. Osoby, które nie wiedzą, jak pokonać strach, często reagują śmiechem aby go zagłuszyć, jednak gdy strach staje im przed oczami taki, jak kara za niepoprawne zachowanie, wylądowanie na dywaniku u dyrektora, wtedy ludzie ci, jak i dzieci wewnętrznie są rozdarci i wtedy panikują, co jest widoczne tak samo, jak u osób, które nie ukrywają uczuć.

Pytania do rozmowy:
  • Czy w bajce były duchy lub zjawy? (Nie, tylko przyjaciele Stumilowego Lasu byli za nich przebrani)
  • Kto mówił, że nie boi się potworów, bo one nie istnieją i czy na prawdę się ich nie bał? (Królik, który za każdym razem mówił, że się nie boi, a gdy coś się działo to pierwszy był wystraszony)
Życzę miłego oglądania :)

20 lip 2014

31b - Przyśpieszenie Puchatka

Druga część bajki, również wspomina o szybkości, jednak tym razem szybkość polega na punktualności.

Na początku widzimy spóźnionego Puchatka, którego ominęło szkolenie ze straży pożarnej, dzieci powinny wiedzieć, że skoro umawiają się na konkretną godzinę to powinny o tej przybyć, nie za wcześnie aby nie czekać, a już przede wszystkim nie spóźniać się, gdyż jest nie przyzwoite kazać komuś czekać.

Najważniejsze, to wszystko co mamy zrobić, zróbmy od razu, gdyż później może nam braknąć czasu i będziemy zmuszeniu komuś sprawić przykrość.

Drugi aspekt pokazuje nam, że gdy robimy wszystko szybko, to możemy zaoszczędzić trochę czasu, jednak ten sposób działania jest niedobry, ponieważ jak pokazały zwierzęta, wszystkie były zmęczony i nie potrafiły nawet chodzić.

Pytania do rozmowy:
  • Na co Kubuś Puchatek się spóźnił? (Na szkolenie z ratowania Prosiaczka)
  • Czy można się tak spóźniać? (Nie, ponieważ ktoś może na nas czekać i się denerwować)
  • Czy możemy robić wszystko szybko? (Nie, gdyż możemy zrobić to niedokładnie i również przez szybkość będziemy zmęczeni)
BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

31a - Nagroda Prosiaczka

Bajka jest nawiązaniem do bajek, w których był wyścig królika z żółwiem.

Wszyscy bajkę znają, gdzie pewny siebie Królik lekceważył żółwia podczas wyścigu, przez co przegrał, jednak bajka o Kubusiu Puchatku pokazuje, że nie należy spodziewać się po kimś tego, co ten nie jest w stanie zrobić.

Morał tej bajki bardziej jest dla rodziców, gdyż to oni czasami spodziewają się po swoich dzieciach wielu cech, które powinny same sobie wykreować.

Dzieciom możemy pokazać, że nie należy prosić kolegę, który jest dobry z matematyki, aby pomagał im z polskiego, tylko poprosić takiego, który tę matematykę potrafi.

Pytania do nawiązania rozmowy:
  • Czy but był nagrodą Prosiaczka? (Na początku bajki nie, gdyż to była rzecz, jaką zrobił sobie Prosiaczek, dopiero później ta rzecz stałą się nagrodą dla zwycięzcy)
  • Czy przyjaciele Stumilowego Lasu powinni wymagać od Prosiaczka tego aby był szybki? (Nie, gdyż on miał krótkie nóżki i jest malutki by szybko biegać)
BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

17 lip 2014

30b - Trzy małe Prosiaczki

Odcinek jest jednym z krótszych, które możemy spotkać w "Nowych przygodach Kubusia Puchatka" a nawiązuje do baśni "Trzy małe świnki".

Morał baśni polega na tym, że im ciężej pracujemy, tym osiągamy lepsze efekty; najleniwsza świnka postawiła domek ze słomy i wilk nie miał z tym problemu; druga była pracowita ale częściej odpoczywała niż pracowała, przez co domek pod naporem wilka wytrzymał dłużej jak u pierwszej; jednak trzecia świnka, która była najpracowitsza, zbudowała domek z cegły, której wilk nie dał rady zniszczyć.

Zanim obejrzy się ten odcinek, warto przeczytać wcześniej dziecku baśń o trzech świnkach i przytoczyć morał (baśń bez problemu znajdzie nam wyszukiwarka google), dopiero później obejrzeć przygodę trzech Prosiaczków.

W tej bajce dzieci nauczą się tylko tego, że gdy jedna osoba mówi, to reszta powinna słuchać, ponieważ, gdy tak nie jest, to w pomieszczeniu panuje nadmierny chaos, nawet gdy mówiący się powtarza, lub mówi źle, powinniśmy go wysłuchać, w żadnym wypadku przerywać, a dopiero po skończonej przemowie, powiedzieć, co o tym sądzimy.

Pytania do rozmowy:
  • Dlaczego trzeciej śwince/trzeciemu Prosiaczkowi udało się powstrzymać złego wilka/królika? (Ponieważ najciężej pracował i posiadał mocny dom)
  • Czy można hałasować, gdy ktoś mówi do nas lub opowiada? (Nie)
BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

30a - Sprawa ogona Kłapouchego

W bajce pokazany jest problem osiołka, myślącego, że nie może dobrze się bawić przez ogon, który posiada. Dzieci, należy utożsamić z tym zwierzątkiem, natomiast ogonem, może być kolego, przyjaciel czy młodsze rodzeństwo, z którym nasze dziecko fajnie się bawi, ale gdy idzie do kolegów/koleżanek, bierze ze sobą z niezadowoloną miną siostrę/brata.

W bajce nasz Kłapouchy nazwał ogon - przyjacielem, nie bez powodu, gdyż gdy go stracił, miał okazję zobaczyć, jak to jest bawić się samemu, co po chwili okazało się dla niego smutniejsze niż było, po czym zaczął szukać swojego przyjaciela.

Drugi aspekt bajki, to taki, w który dziecko utożsamiamy z ogonem. Zdarza się, że dziecko ma starszego od siebie kolegę i dobrze się z nim dogaduje, jednak ten kolega ma również swoje towarzystwo, z którym chętnie przebywa i pozwala z nimi przebywać naszemu dziecku. Jednak gdy syn lub córka spotkają się z przyjaciółmi starszego kolegi/koleżanki, mogą oni pokazać wtedy, że go nie znają nie lubią. W bajce tak czuł się ogon Kłapouchego, który gdy tylko był przy osiołku, wszyscy wiedzieli "kim" jest, natomiast gdy był bez osiołka inni go wykorzystywali do swoich celów zapominając o tym, że jest on "przyjacielem" ich przyjaciela.

Nasze dziecko powinno pamiętać, że jeżeli jest się lubianym, to nie ma znaczenia z kim przebywamy, bo jeżeli ktoś na prawdę nas lubi, to możemy czas przebywać osobno lub w większym gronie, gdyż to nie będzie miało znaczenia.

Pytania do rozmowy:
  • Czy powinniśmy zabierać braciszka/siostrzyczkę (młodszą) do swoich kolegów/koleżanek? (Jeżeli zapraszają do zabawy w berka, chowanego itp. to oczywiste jest, że im więcej osób, tym lepsza zabawa)
  • Czy zawsze powinniśmy zabierać młodsze rodzeństwo ze sobą? (Nie, zwłaszcza gdy siostra/brat nie chce iść, lub zabawa jest typowo chłopięca lub dziewczęca, ewentualnie dotyczy tylko grupki przyjaciół)
  • Jak powinny zachowywać się dzieci, gdy kolega przedstawia swojego kolegę? (Powinni być mili dla niego, nawet wtedy, gdy spotkają go bez towarzystwa naszego kolegi)
 BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM