Puenta z tej bajki odnosi się do czasów, gdzie mówiona Czysta woda, zdrowia doda, lecz nie do dzisiejszych, gdzie motto brzmi Częste mycie, skraca życie.
Około 15 lat temu i wcześniej, dzieci i młodzież kąpała się raz w tygodniu (zazwyczaj w sobotę), była to czynność normalna, nikt się nie dziwił, jednak zdarzały się sytuacje, gdzie dzieci nie kąpały się przez miesiąc, ponieważ większość czasu spędzały na dworze, były spocone i ubrudzone, a gdy przychodzili spać to już się nie kąpali, bo im to nie przeszkadzało, a nawet wodę, czystość traktowali tak samo jak diabeł święconą wodę, czyli się bały.
Puenta pokazuje, że warto się kąpać, jednak należy pokazać w bajce, że kąpiel nie jest codziennie, tylko co jakiś czas, w obecnych czasach, należny dzieciom wytłumaczyć, że jeśli będą kąpać się każdego dnia albo i częściej i używać różnych żelów, szamponów, to wyniszczą sobie skórę, która przestanie się bronić przed różnymi chorobami. Również rodzice powinni wywnioskować z tej bajki, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko i pozwolić mu się pobrudzić, nawet może się położyć spać brudne, oczywiście będzie nas to kosztowało trochę pracy jak wyprać posłanie, jednak dziecko zobaczy, co to jest prawdziwe szczęście i będąc starszym dzięki temu szczęściu, będzie wracać myślami do dziecinnych lat.
Pytania do rozmowy:
- Przed czym uciekał Maleństwo? (przed kąpielą)
- Dlaczego nie chciał się wykąpać? (uważał, że dobra zabawa to taka, kiedy będzie brudny)
- Czy warto się kąpać? (tak, ale nie należy przesadzać z częstością kąpania się)
Między brudem a kąpielą musi być harmonia, dziecko niech kożysta z życia, ale również pamięta, że od czasu do czasu należy się wykąpać.
Życzę miłego oglądania :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz