22 lip 2014

33b - Zjazd rodzinny

Bajka uczy nas, że nie należy zapraszać do siebie osoby, których nie lubimy.

Królik nie wierzy Sowie, że posiada jakąkolwiek rodzinę, dzieci powinny wiedzieć, że mimo, iż osób o których mówią ich przyjaciele, nigdy ich nie widzieli, to wcale nie znaczy, że nie istnieją. Ufność wśród przyjaciół powinna być szczera, ponieważ stracić, można bardzo łatwo.

Czasami zdarza się, że dzieciom doskwiera samotność, nikt nie chce się spotykać z dzieckiem (na podwórku, lub online). Wyjściem z sytuacji nie jest znajdowanie pierwszych, lepszych przyjaciół, którzy mogą nas skrzywdzić, wykorzystać lub coś zabrać. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest znalezienie sobie hobby i osób, które mają to samo zainteresowanie, wtedy będą wspólne tematy do rozmów i grupa znajomych będzie się rozszerzać.

Pytania do rozpoczęcia rozmowy:
  • Czy poprawne było zachowanie Królika, który nie wierzył, że Sowa ma rodzinę? (Nie)
  • Czy możemy wpraszać do domu osoby, które nie lubimy, tak jak Sowa wpuściła wrony i dlaczego? (Nie, ponieważ znajomi jak i wrony, będą chciały wykorzystać nasze rzeczy)
BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

33a - Tajemnicza butelka

Bajka odnosi się do czasów, gdy powstawały przygody Kubusia Puchatka, mianowicie chodzi o to, że nie należy wierzyć we wszystko co jest napisane, gdyż możemy być wprowadzeni w błąd i myśleć, że Krzyś potrzebuje pomocy.

Do tych czasów należy dzieciom uświadomić, że to co jest na pisane, nie koniecznie musi być prawdą, ale nie tylko napisane, może być również usłyszane w radio lub zobaczone w TV, należy dzieciom wytłumaczyć, że jeżeli będą wierzyć we wszystko co zobaczą i usłyszą, to będą myślały tak, jak Kubuś, czyli, że dzięki tej rzeczy lub takim zachowaniem, wszystko się naprawi.

Drugi aspekt bajki pokazuje, że należy mieć dobrą pamięć, gdyby Kubuś Puchatek pamiętał, co i kiedy napisał oraz dlaczego, nie doszłoby do takiej sytuacji. Jeżeli dziecko coś powie, lub usłyszy, zobaczy, powinien zachować wspomnienie w pamięci, ponieważ może mu się kiedyś przydać w życiu, a jeżeli będzie to niepotrzebne, rozum sam wyrzuci z wiadomość z pamięci.

Pomocnicze pytania do nawiązania rozmowy:
  • Czy to, co było napisane na mapie, było prawdą? (Nie, ponieważ Krzyś nie był w tarapatach)
  • Dlaczego Kubuś myślał, że Krzyś jest w opałach i jak mogło do tego nie dojść? (Ponieważ Kubuś zapomniał, co napisał na mapie, gdyby pamiętał, to wiedziałby, że Krzyś jest w bezpiecznym miejscu)
BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

21 lip 2014

32b - Kiedy wejdziesz między wrony, musisz krakać tak, jak one

W pierwszej kolejności, należy wytłumaczyć dzieciom, co oznacza tytuł, mianowicie mówi o tym, że jeżeli wejdzie się w jakieś towarzystwo, musimy się upodobnić, dopasować do nich aby nie narazić się na przykrą lub nawet niebezpieczną sytuację.

W bajce dosłownie wrony pokazują nam jak mogą zachowywać się fałszywi przyjaciele, które zamiast przebierać się za warzywa, aby ukraść wszystko z ogródka, tak "przyjaciele" mogą udawać, że są mili aby nas wykorzystać.

Jeżeli poznajemy kogoś nowego to dzieci powinny być zawsze czujne, czy nowo poznana osoba ma szczere intencje wobec nas, czy też nie.

Pytania pomocne do rozmowy:
  • Dlaczego wrony przebrały się za warzywa? (Aby ukraść warzywa z ogródka)
  • Czy wrony były przyjaciółmi Puchatka? (Puchatek myślał, że tak, ale one chciały tylko okraść ogródek Królika)
 BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

32a - Puchatkowy księżyc

Z bajki dzieci mogą wynieść naukę, że nie należy bać się zjaw, duchów i innych stworów.

W pierwszej kolejności musimy dzieciom uświadomić, że duchy, zjawy, wilkołaki i inne potwory nie istnieją, a skoro nie istnieją to bojąc się ich, boimy się samych siebie, bo to nie duch zbliża się powoli za naszymi plecami, tylko kolega luk ktoś nam bliski aby nas wystraszyć.

Drugi morał pokazuje Królik, mianowicie najbardziej boją się ci, którzy najwięcej mówią, że się nie boją i się z tego śmieją. Osoby, które nie wiedzą, jak pokonać strach, często reagują śmiechem aby go zagłuszyć, jednak gdy strach staje im przed oczami taki, jak kara za niepoprawne zachowanie, wylądowanie na dywaniku u dyrektora, wtedy ludzie ci, jak i dzieci wewnętrznie są rozdarci i wtedy panikują, co jest widoczne tak samo, jak u osób, które nie ukrywają uczuć.

Pytania do rozmowy:
  • Czy w bajce były duchy lub zjawy? (Nie, tylko przyjaciele Stumilowego Lasu byli za nich przebrani)
  • Kto mówił, że nie boi się potworów, bo one nie istnieją i czy na prawdę się ich nie bał? (Królik, który za każdym razem mówił, że się nie boi, a gdy coś się działo to pierwszy był wystraszony)
Życzę miłego oglądania :)

20 lip 2014

31b - Przyśpieszenie Puchatka

Druga część bajki, również wspomina o szybkości, jednak tym razem szybkość polega na punktualności.

Na początku widzimy spóźnionego Puchatka, którego ominęło szkolenie ze straży pożarnej, dzieci powinny wiedzieć, że skoro umawiają się na konkretną godzinę to powinny o tej przybyć, nie za wcześnie aby nie czekać, a już przede wszystkim nie spóźniać się, gdyż jest nie przyzwoite kazać komuś czekać.

Najważniejsze, to wszystko co mamy zrobić, zróbmy od razu, gdyż później może nam braknąć czasu i będziemy zmuszeniu komuś sprawić przykrość.

Drugi aspekt pokazuje nam, że gdy robimy wszystko szybko, to możemy zaoszczędzić trochę czasu, jednak ten sposób działania jest niedobry, ponieważ jak pokazały zwierzęta, wszystkie były zmęczony i nie potrafiły nawet chodzić.

Pytania do rozmowy:
  • Na co Kubuś Puchatek się spóźnił? (Na szkolenie z ratowania Prosiaczka)
  • Czy można się tak spóźniać? (Nie, ponieważ ktoś może na nas czekać i się denerwować)
  • Czy możemy robić wszystko szybko? (Nie, gdyż możemy zrobić to niedokładnie i również przez szybkość będziemy zmęczeni)
BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

31a - Nagroda Prosiaczka

Bajka jest nawiązaniem do bajek, w których był wyścig królika z żółwiem.

Wszyscy bajkę znają, gdzie pewny siebie Królik lekceważył żółwia podczas wyścigu, przez co przegrał, jednak bajka o Kubusiu Puchatku pokazuje, że nie należy spodziewać się po kimś tego, co ten nie jest w stanie zrobić.

Morał tej bajki bardziej jest dla rodziców, gdyż to oni czasami spodziewają się po swoich dzieciach wielu cech, które powinny same sobie wykreować.

Dzieciom możemy pokazać, że nie należy prosić kolegę, który jest dobry z matematyki, aby pomagał im z polskiego, tylko poprosić takiego, który tę matematykę potrafi.

Pytania do nawiązania rozmowy:
  • Czy but był nagrodą Prosiaczka? (Na początku bajki nie, gdyż to była rzecz, jaką zrobił sobie Prosiaczek, dopiero później ta rzecz stałą się nagrodą dla zwycięzcy)
  • Czy przyjaciele Stumilowego Lasu powinni wymagać od Prosiaczka tego aby był szybki? (Nie, gdyż on miał krótkie nóżki i jest malutki by szybko biegać)
BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

17 lip 2014

30b - Trzy małe Prosiaczki

Odcinek jest jednym z krótszych, które możemy spotkać w "Nowych przygodach Kubusia Puchatka" a nawiązuje do baśni "Trzy małe świnki".

Morał baśni polega na tym, że im ciężej pracujemy, tym osiągamy lepsze efekty; najleniwsza świnka postawiła domek ze słomy i wilk nie miał z tym problemu; druga była pracowita ale częściej odpoczywała niż pracowała, przez co domek pod naporem wilka wytrzymał dłużej jak u pierwszej; jednak trzecia świnka, która była najpracowitsza, zbudowała domek z cegły, której wilk nie dał rady zniszczyć.

Zanim obejrzy się ten odcinek, warto przeczytać wcześniej dziecku baśń o trzech świnkach i przytoczyć morał (baśń bez problemu znajdzie nam wyszukiwarka google), dopiero później obejrzeć przygodę trzech Prosiaczków.

W tej bajce dzieci nauczą się tylko tego, że gdy jedna osoba mówi, to reszta powinna słuchać, ponieważ, gdy tak nie jest, to w pomieszczeniu panuje nadmierny chaos, nawet gdy mówiący się powtarza, lub mówi źle, powinniśmy go wysłuchać, w żadnym wypadku przerywać, a dopiero po skończonej przemowie, powiedzieć, co o tym sądzimy.

Pytania do rozmowy:
  • Dlaczego trzeciej śwince/trzeciemu Prosiaczkowi udało się powstrzymać złego wilka/królika? (Ponieważ najciężej pracował i posiadał mocny dom)
  • Czy można hałasować, gdy ktoś mówi do nas lub opowiada? (Nie)
BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

30a - Sprawa ogona Kłapouchego

W bajce pokazany jest problem osiołka, myślącego, że nie może dobrze się bawić przez ogon, który posiada. Dzieci, należy utożsamić z tym zwierzątkiem, natomiast ogonem, może być kolego, przyjaciel czy młodsze rodzeństwo, z którym nasze dziecko fajnie się bawi, ale gdy idzie do kolegów/koleżanek, bierze ze sobą z niezadowoloną miną siostrę/brata.

W bajce nasz Kłapouchy nazwał ogon - przyjacielem, nie bez powodu, gdyż gdy go stracił, miał okazję zobaczyć, jak to jest bawić się samemu, co po chwili okazało się dla niego smutniejsze niż było, po czym zaczął szukać swojego przyjaciela.

Drugi aspekt bajki, to taki, w który dziecko utożsamiamy z ogonem. Zdarza się, że dziecko ma starszego od siebie kolegę i dobrze się z nim dogaduje, jednak ten kolega ma również swoje towarzystwo, z którym chętnie przebywa i pozwala z nimi przebywać naszemu dziecku. Jednak gdy syn lub córka spotkają się z przyjaciółmi starszego kolegi/koleżanki, mogą oni pokazać wtedy, że go nie znają nie lubią. W bajce tak czuł się ogon Kłapouchego, który gdy tylko był przy osiołku, wszyscy wiedzieli "kim" jest, natomiast gdy był bez osiołka inni go wykorzystywali do swoich celów zapominając o tym, że jest on "przyjacielem" ich przyjaciela.

Nasze dziecko powinno pamiętać, że jeżeli jest się lubianym, to nie ma znaczenia z kim przebywamy, bo jeżeli ktoś na prawdę nas lubi, to możemy czas przebywać osobno lub w większym gronie, gdyż to nie będzie miało znaczenia.

Pytania do rozmowy:
  • Czy powinniśmy zabierać braciszka/siostrzyczkę (młodszą) do swoich kolegów/koleżanek? (Jeżeli zapraszają do zabawy w berka, chowanego itp. to oczywiste jest, że im więcej osób, tym lepsza zabawa)
  • Czy zawsze powinniśmy zabierać młodsze rodzeństwo ze sobą? (Nie, zwłaszcza gdy siostra/brat nie chce iść, lub zabawa jest typowo chłopięca lub dziewczęca, ewentualnie dotyczy tylko grupki przyjaciół)
  • Jak powinny zachowywać się dzieci, gdy kolega przedstawia swojego kolegę? (Powinni być mili dla niego, nawet wtedy, gdy spotkają go bez towarzystwa naszego kolegi)
 BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

22 cze 2014

29b - Byle wyżej

Druga część bajki, przygód mieszkańców Stumilowego Lasu opowiada między innymi o tym, że należy stawiać sobie wymagania, jeżeli chcemy osiągnąć cel.

Na pierwszy plan wysuwa się Kubuś Puchatek, który ma wiele pomysłów, jak zrobić aby latać, oczywiście pomagają mu w tym przyjaciele, jednak dopiero pod koniec odcinka widzimy Kubusia jakby latającego, pokazuje on, że latanie to nie jest zwykłe łamanie prawa ciążenia i walka z grawitacją, jest to stan szczęścia, w którym Kubuś Puchatek był, gdy został wypuszczony na wolność. Dzieci powinny wiedzieć, że jeżeli będzie ich dotykać szczęście, wtedy nie będą potrzebować skrzydeł aby unosić się nad innymi, gdyż nic więcej nie będą potrzebować.

Drugi aspekt pokazuje nam, że dzieci w grupie robią czasami głupie rzeczy, np. grając w piłkę wybiją szybą, biegając przewrócą kolegą lub koleżankę, itp. Jednak powinny wiedzieć, że mimo iż dorośli złapią za rękę jedną z tych osób i wiedzą, że jest winna, to pozostałe dzieci również powinny przyjść i powiedzieć, że brały w tym udział, ponieważ to jest uczciwość wobec kolegów aby razem odpowiadać za swoje czyny. Dzięki takiemu zachowaniu dzieci swoją przyjaźń oprą na fundamencie, dzięki czemu ich stosunek wobec siebie będzie uczciwy i nieprzerwany.

Pytania do rozmowy z dzieckiem:
  • Ile Kubuś Puchatek miał pomysłów na latanie? (Dużo, ponieważ jeden pomysł i jedna próba nie zawsze przynosi efekt, a jeżeli chcemy coś osiągnąć to musimy próbować jak najdłużej jest to możliwe)
  • Jak zachowali się przyjaciele gdy Miodowy Miś dostał areszt domowy? (Czuli się współodpowiedzialny za to, że Kubuś dostał karę i również przyłączyli do niego czując się winnymi całej sytuacji)
BRAK BAJKI NA YOUYUBE.COM

29a - Co ma się znaleźć, nie zginie

Bajka ukazuje widzom, jak należy dbać o cudze przedmioty, oraz jak powinni szukać przedmiotów, które się zgubiły.

Na całej fabule widzimy, że przyjaciele Stumilowego Lasu szukają Prosiaczka i młotek, jednak robią to, tak chaotycznie, że gubią sami siebie i zamiast szukać tego, co powinni, próbują odnaleźć siebie. Gdyby wszyscy zaplanowali poszukiwania i skupili się na tym co mają zrobić, z pewnością odnalezienie różowego przyjaciele nie sprawiłoby im problemu. Również dzieci powinny wiedzieć, że zaplanowane działanie przynosi więcej korzyści niż działanie bez przemyślenia.

Bajka ukazuje również, że jeżeli od kogoś coś pożyczymy, to powinniśmy dbać o ten przedmiot w taki sposób aby go nie zniszczyć, a przede wszystkim nie zgubić.

Pytania ułatwiające nawiązanie rozmowy z dzieckiem:
  • Czy dobrze jest zgubić rzecz, którą pożyczyliśmy od kolegi tak jak zrobił to Kubuś Puchatek? (nie, ponieważ on źle się z tym czuł i chciał za wszelką cenę odnaleźć)
  • Dlaczego Kubuś i Królik nie umieli znaleźć Prosiaczka? (ponieważ działali chaotycznie, bez zaplanowanego sposobu działania)
Życzę miłego oglądania :)

12 cze 2014

28b - Potwór Puchatekstein

Wiele dzieciaków a nawet dorośli mylą czasami rzeczywistość z czymś wymyślonym, bajka pokazuje nam, że nie należy tego robić.

Jak sam tytuł pokazuje, bajka odnosi się do znanej nam powieści gotyckiej Mery Shelley Frankenstein. W bajce Prosiaczek opowiada "trochę" straszną historię, po czym Tygrysek zmienił ją na bardzo straszną. 

Prosiaczek reprezentuje osoby, które boją się potworów z filmów, czy ustnych opowieści, ale dzięki przyjaciołom Stumilowego Lasu wie, że to są wymyślone, nieprawdziwe postacie, których nie należy się bać, ponieważ wraz z wyłączonym telewizorem wszystkie straszne bestie znikają.

Dziecku dzięki tej bajce łatwo pokazać, że nie należy się bać, ponieważ Prosiaczek bał się monstrualnego Puchatka, który dla naszych dzieci nie był straszny, tak samo jak inne potwory, które straszą dzieci a nie boją się ich dorośli.

Jak powiedział pod koniec bajki Królik nie należy mylić rzeczywistości z wymyśloną historią.

W bajce Królik uczy nas o dobrych manierach, czyli takich, że nie należy nikomu przerywać, oraz nie wolno odwracać się plecami ani wychodzić z pomieszczenia, gdy ktoś coś mówi, aluzja była skierowana do Tygryska, który uznał, że się nudzi.

Mimo, że czasami jest coś nudnego, to poprzez szacunek i swoje wychowanie powinniśmy odczekać do momenty, aż mówca skończy swoją opowieść. 

BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

28a - Forteca nie do zdobycia

Bajka pokazuje nam, jak grupa przyjaciół Stumilowego Lasu dokucza Królikowi, który dba o swój ogródek.

Często zdarza się tak, że grupka dzieci dokucza jednej osobie. Nasze dziecko może być tą osobą, a może być również w tej grupce, ale dzięki tej bajce, możemy nie dopuścić do takich sytuacji, wystarczy wytłumaczyć dziecku, że jeżeli będą wciąż dokuczać, to pokrzywdzone dziecko może wymyślić sobie taką zabawę, że każdy będzie chciał się z nimi bawić ale on odmówi ze względu na to, jak był przez innych traktowany.

W tej bajce Królik ucieka od kłopotów jakie go spotykają, gdyby tylko porozmawiał z przyjaciółmi to z pewnością wszystko ułożyłoby się po jego myśli. Nasze dziecko również nie może uciekać od problemów, ponieważ tak jak Królik stanie się bezradny i będzie wzywać pomocy od ludzi, przed którymi chciał się ukryć.

Pytania do rozpoczęcia rozmowy:
  • Dlaczego Królik zbudował fortecę? (chciał ukryć swój ogródek przed przyjaciółmi, aby nikt mu go nie zniszczył)
  • Czy warto zachowywać się jak Królik? (nie, ponieważ chowanie się oznacza, że nie spotkamy nic ciekawego w otaczającym nas świecie)
Życzę miłego oglądania :)

11 cze 2014

27 - Dnia zakochanych nie będzie

Pierwszym aspektem w bajce, jest okazywanie komuś uczuć, w tym wypadku przyjaźni, jednak może to być miłość do bliskiej osoby, np. matki, ojca, dziadka, itd.

Bajka ukazuje nam, że jeżeli za bardzo kogoś obdarujemy upominkami (walentynkami) to przedmioty tracą na wartości, aż osoba obdarowywana nie chce ich otrzymywać. Należy pamiętać, że wszystko należy robić z umiarem.

Moim przykładem jest czteroletni kuzyn, który pewnego dnia obdarował moją narzeczoną kwiatkiem, zerwanym z trawy, było to miłe uczucie, jednak po 5 minutach, znowu przyniósł ten sam kwiatek i robił to przez pół godziny co stało się męczące i uciążliwe, więc z tego wniosek taki, że należy dzieciom tłumaczyć, że zrobienie miłego gestu jest czymś fajnym, ale to jest jak czekolada, czyli coś przyjemnego, ale nie da się jej jeść w nieskończoność.

Bajka pokazuje również, jak niewielki gest potrafi zrobić zamieszanie. Obecni ustalili, że nie będzie walentynek ani prezentów z nimi związanych, jednak jeden Kłapouchy, który o niczym nie wiedział, wręczył prezent Puchatkowi, przez co, on chciał się zrewanżować i dalej łańcuszek sam się potoczył. Dzieci powinny wiedzieć, że każda rzecz którą zrobimy niesie za sobą pewne konsekwencje (zaplanowane bądź nie), i jeżeli dziś np. zaczną się dobrze uczyć to za kilka lat będą mieć wymarzoną pracę.

Pytania do rozmowy:
  • Co Przyjaciele Stumilowego Lasu ustalili? (że nie będzie walentynek)
  • Czy należy dawać dużo prezentów? (nie, lepiej dać jeden a od serca, ponieważ, gdy ktoś dostanie sporo prezentów to będą mu niepotrzebne, jeśli zaś ma mało, to zachowa na pamiątkę)
  • Czy jedna rzecz może zmienić przebieg zdarzeń? (tak, bo gdyby Kubuś nie otrzymał dzbanka miodu, to nikt w lesie nie otrzymałby ani nie obdarowywał innych prezentami)
 BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

10 cze 2014

26 - Kraina spełnionych życzeń

W dzisiejszej bajce, dzieci nie powinny brać przykładu z Tygryska, któremu zależało na tym, aby wszystkie życzenia (w dodatku materialne) się spełniły.

Wiele dzieciaków chciałoby mieć konsole do gier, laptopy i inne drogie rzeczy, które mają jego rówieśnicy, większość z nich wykorzystuje moment swoich urodzin poprzez to, że rodzice mogą dać z tej okazji laptopa, dziadkowie konsolę a chrzestni quada albo coś podobnego.

Należy dziecku wytłumaczyć, że jeżeli nasze myśli będą biegać wokół różnych przedmiotów, które pragniemy, możemy stracić coś cenniejszego, jak przyjaźń z najlepszym kolegą.

Najważniejsze jest to, że nie należy mówić "dziadku, kup mi na urodziny to, czy to", tylko "dziadku, nic nie musisz kupować, wystarczy, że przyjdziesz złożyć mi życzenia". Jest to mały gest a na prawdę potrafi rozbudzić uczucie w sercu, ponieważ jak mówił Kłapouchy liczy się intencja.

Pytania do rozmowy:
  • Dlaczego Tygrysek życzył sobie wiele prezentów? (ponieważ miał urodziny)
  • Czy dobrze robił, mówiąc przyjaciołom, co chce dostać? (nie)
  • Czy pozostali przyjaciele byli szczęśliwi z prezentów Tygryska? Dlaczego? (nie, ponieważ Tygrysek był zajęty zabawkami, które otrzymał a przyjaciółmi się nie interesował, dopiero pod koniec bajki pokazał, że bardziej zależy mu na nich, niż prezentach)
Życzę miłego oglądania :)

6 cze 2014

25b - Dzień Prosiaczka

Dzięki tej bajce możemy dzieciom wytłumaczyć, że nie należy zmuszać kogoś do czegoś w czym nie jest dobry, lub kompletnie tego nie umie.

Wszyscy przyjaciele ze Stumilowego Lasu oczekiwali od Prosiaczka aby ten udawał świstaka, ponieważ chcieli wiedzieć, jaka pora roku nastąpić, jednak należy wiedzieć, że Prosiaczek to nie świstak.

Wielu z nas chce a nawet wymaga od drugiej osoby więcej niż może dać, przez co nasze oczekiwania rosną a radość z życia maleje u innych. Przykładem może być rodzice, którzy wymagają więcej od swoich dzieci, niż te mogą zaoferować, przez co radość życia im szybko przemija, gdyż za każdym razem wolą spełnić zachciankę jednego z rodziców niż własną.

Kolejnym aspektem jest pokazanie dzieciom, że nie należy wierzyć we wszystko co pisze w internecie, gazecie, czy mówią w telewizji, ponieważ to my musimy sami przemyśleć to, co mówią i ustalić czy jest to prawda, czy też nie. W bajce jest to ukazane na przykładzie kalendarza, z którego wyleciały kartki, przez co wszyscy myśleli, że zimy nie będzie. Przyjaciele Stumilowego Lasu powinni pomyśleć, że skoro wiosna już była, lato i jesień również, to następną porą roku jest zima a nie wiosna, bo tak kalendarz pokazuje.

Pytania ułatwiające rozmowę:
  • Czy Prosiaczek był zadowolony z udawania świstaka? (nie)
  • Dlaczego przyjaciele Stumilowego Lasu myśleli, że zimy w tym roku nie będzie? (ponieważ z kalendarza wypadły kartki)
BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

25a - Szukanie dziury w lesie

W tym odcinku, przyjaciele Stumilowego Lasu pokażą dzieciakom, czyje problemy/sprawy są ważniejsze oraz pokażą, jak ludzie traktują osoby "gorsze" od nas.

W pierwszej kolejności na plan wysuwa się problem Królika, który chce nauczyć swoich przyjaciół ważnych informacji o warzywach, natomiast Gofer poszukuje swojej dziury. Z pozoru wydaje się, że to Królik ma większy problem, ponieważ nauka, wykłady z których możemy się czegoś dowiedzieć, są ważniejsze od jakiejś tam dziury, jednak z końcem bajki dowiadujemy się, że ta dziura była bardzo ważna.

W życiu również tak bywa, że dla nas, nasze problemy, sprawy które musimy załatwić są ważniejsze od innych spraw, przez co lekceważymy kogoś uznając, że jego cel działania jest bezsensowny, że tym, czym zaprząta sobie głowę nie przyniesie mu żadnego pożytku i powinien zająć się czymś innym, jednak powinniśmy pamiętać, że każdy komu na czymś zależy, czy to znalezieniu swojego portfela, zwykłego długopisu, czy też dziury, którą zgubił, jest rzeczą priorytetową.

Drugi aspekt pokazuje nam, jak przyjaciele traktowali Kubusia Puchatka, który w tym wypadku utożsamiony jest z osobami niepełnosprawnymi.

Na świecie jest wiele osób, które nie potrafią chodzić, nie potrafią sprawnie mówić, niektórzy złamią nogę lub rękę przez co również są zaliczani do tej kategorii, jednak należy pamiętać aby nasze dzieci nie brały przykładu z przyjaciół Kubusia Puchatka, ponieważ jest to postawa naganna. Każdy z nich chciał zająć się poszkodowanym misiem, jednak przysparzało mu to kłopotu i Misia o Małym Rozumku zaprowadzali do innego przyjaciele aby się nim zajął, po czym Kubuś Puchatek zastał sam. Nasze dzieci powinny wiedzieć, że osoba, którą lubimy nie zmienia się przez swoją niepełnosprawność oraz osoba niepełnosprawna potrzebuje więcej pomocy, jednak i ona może okazać się w czymś lepsza od nas.

Pytania ułatwiające rozmowę:
  • Jak Królik traktował problem Gofera? (lekceważąco)
  • Czyja sprawa była ważniejsza, Królika czy Gofera? (obojga, ponieważ nauka jest bardzo ważna, natomiast dziura przydała się w uratowaniu Kubusia)
  • Jak traktowali Kubusia jego przyjaciele, gdy ten był w bańce? (nie chcieli się z nim zadawać, ponieważ nic nie umiał i wszystko niszczył)

BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM


23 maj 2014

24b - Pożegnalne przyjęcie

Bajka utwierdza nas w przekonaniu, że milczenie jest złotem.

Puentę, jaką ukazują nam przyjaciele Stumilowego Lasu jest na temat tego, że należy wysłuchać osobę mówiącą do końca, nie należy jej przerywać, dopiero, gdy skończy mówić, możemy, a nawet powinniśmy coś powiedzieć.

Wielu rodzicom zdarza się tak, że dziecko nie słucha, gdyż w głowie ma tylko jedną myśl, którą chce zrealizować, a każde inne informacje do niego nie docierają, np. Tłumaczymy dziecku, jak rozwiązać zadanie z matematyki i zanim skończymy mówić, będąc w połowie tego co chcemy przekazać, krzyczy nam, że wie, przez co zakłóca naszą wypowiedź oraz nie otrzymuje wiedzy, którą miał otrzymać.

Takie zachowanie jest naganne, ponieważ dziecko powinno wiedzieć, że nie można przerywać w mówieniu, gdyż może ktoś czuć się urażony i nic więcej od niego nie usłyszy, również jeżeli będzie częściej milczał i więcej słuchał, wtedy będzie bogatszy o spory zasób wiedzy, właśnie dlatego milczenie jest złotem.

Pytania do rozmowy:
  • Czy należy więcej mówić, czy słuchać? (słuchać, ponieważ wtedy otrzymujemy dodatkową wiedzę, jeżeli mówimy, to tylko ją przekazujemy)
  • Dlaczego Królik myślał, że Kubuś Puchatek się wyprowadza? (ponieważ Miś o Małym Rozumku robił porządki, chciał wytłumaczyć mu, że się nie wyprowadza, jednak Królik nie dopuścił go do głosu)
BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

22 maj 2014

24a - Skarb piratów


W bajce ukazany był Królik, który chciał zrobić na złość dając fałszywą mapę ze skrzynią pełną skarbów, w której, jak się okazało, były kamienie. Wraz z upływem akcji, Królikowi jest przykro, że tak postąpił, ponieważ uświadomił sobie, że jego najlepsi przyjaciele będą zawiedzeni, gdy nie znajdą tam nic wartościowego, na dodatek tego, powiedzieli mu, ze się z nim podzielą sprawiedliwie, gdyż jest ich przyjacielem.

Dziecko powinno wiedzieć, że nie należy robić nikomu nadziei, ponieważ przez to możemy zawieść przyjaciela. Bardzo poprawną postawę mają pozostali mieszkańcy Stumilowego Lasu, gdyż mimo, że znaleźli kamienie, to pokazali, że bardzo się z tego cieszą, aby nie zawieść uczuć Królika, fakt podzieleniem się z nim, wynika z tego, że to on zapoczątkował całą przygodę, nasze dziecko musi pamiętać, że ktoś może nam w czymś pomóc, ale po kilku dniach, miesiącach, bądź latach uda nam się coś dzięki tej pomocy osiągnąć, wtedy należałoby się odwdzięczyć osobie, która była dla nas Królikiem.

Pytania ułatwiające rozmowę?
  • Dlaczego Królik wręczył mapę przyjaciołom? (ponieważ chciał dać im nauczkę)
  • Czy dobrze się z tym czuł? (nie)
  • Co zrobili przyjaciele, gdy znaleźli skarb? (podziękowali Królikowi i się z nim podzielili)
Życzę miłego seansu :)

13 maj 2014

23b - Czkawka przechodnia

Do tej bajki dobrze pasuje przysłowie Lekarzu, lecz się sam. Przysłowie może być stosowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci.

W życiu spotyka nas wiele problemów, z jakimi musimy się zmagać, jednak jeszcze jest więcej osób, które z chęcią nam doradzają, jak to rozwiązać. Motto tego przysłowia pokazuje nam Prosiaczek, który miał czkawkę i znalazło się wielu chętnych, którzy chcieli mu pomóc, jednak nic nie pomagało, dopóty Kubuś Puchatek, prawdziwy przyjaciel mu nie pomógł. Gdy wszystkich innych z wyjątkiem Puchatka złapała czkawka, Prosiaczek postanowił im pomóc w ten sam sposób co oni pomagali mu, na tą wiadomość uciekli.

Pytania do rozmowy:
  • Jaki kłopot miał Prosiaczek? (kłopot związany z czkawką)
  • Kto pomagał Prosiaczkowi, a kto pomógł? ( Wszyscy pomagali, jednak skutecznie tylko Kubuś Puchatek)
  • Czy inni przyjaciele dobre rady stosowali, dlaczego? (nie, ponieważ gdy Prosiaczek chciał zastosować to samo w ich przypadku, wystraszyli się tego pomysłu i uciekli)
Bajka pokazuje nam i dzieciom, że należy doradzać ludziom, w taki sposób, w jaki my byśmy postąpili, ponieważ każdy inny, nie płynie z serca.

Życzę miłego seansu :)

23a - Ja i mój cień

Bajka zatytułowana Ja i mój cień ukazuje, w jaki sposób powinno bawić się dziecko oraz jak powinno się zachowywać w stosunku do bawiących się z nim.

Zdarza się tak, że dziecko chciałoby się z kimś pobawić (z dorosłym, z przyjaciółmi), jednak oni są zajęci inną zabawą lub obowiązkami, wtedy należy dziecku wytłumaczyć aby bawiło się samo, gdyż ćwiczy swoją kreatywność, oczywiście nie da się nauczyć dziecka w jeden dzień, jak powinno się bawić, to zależy od najmłodszych lat, czyli od niemowlaka dziecko powinno bawić się samo, tylko sporadycznie z rodzicami.

Inny aspekt bajki to taki, że dziecko za dużo bawi się samo, więc powinno wyjść do kolegów, zwłaszcza jeżeli ci go zapraszają i pobawić się razem z nimi, dzięki takim zabawom, nasze dziecko dobrze funkcjonuje w społeczeństwie.

Czasami nasze dziecko chciałoby się bawić z jakąś grupą, która go odtrąca, więc dziecko nie powinno się z nimi bawić, tylko pobawić się z kimś kto również był odtrącony, ponieważ razem jest raźniej i wspólnie wymyślą lepszą zabawę. Gdy już dwójka odrzuconych dzieci bawi się świetnie razem, wtedy jedna osoba z grupy podchodzi namawiając jedną z nich aby się do nich przyłączyła, często jednak jest tak, że zapraszają jedną osobę do grupy, nie po to, aby się z nimi pobawił, tylko żeby nie bawił się z tą drugą osobą, wtedy nasze dziecko powinno odmówić, ponieważ może skrzywdzić osobę, która poświęciła mu czas, gdy nikt inny nie chciał. Również jest tak, że grupa dokucza koledze, który poświecił czas, więc dziecko powinno stanąć w jego obronie, gdyż jest to postawa godna bohatera.

Pytania do rozpoczęcia rozmowy:
  • Co Prosiaczek chciał robić z grupą przyjaciół i czy to robił? (chciał się bawić, jednak wszyscy mu odmówili)
  • Czy Prosiaczek znalazł przyjaciela? (tak, był to cień, który lubił robić to co Prosiaczek)
  • Jaka była postawa Prosiaczka, gdy przyjaciele Stumilowego Lasu zaproponowali mu zabawę? (zła, ponieważ opuścił przyjaciela, który poświęcił mu czas, gdy nikt inny nie chciał tego zrobić)
  • Czy Prosiaczek naprawił swój błąd? (tak, ponieważ stanął w obronie słabszego kolegi, gdy ten potrzebował pomocy)
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Życzę miłego oglądania :)

12 maj 2014

22b - Zamienione Maleństwo

Puenta z tej bajki odnosi się do czasów, gdzie mówiona Czysta woda, zdrowia doda, lecz nie do dzisiejszych, gdzie motto brzmi Częste mycie, skraca życie.

Około 15 lat temu i wcześniej, dzieci i młodzież kąpała się raz w tygodniu (zazwyczaj w sobotę), była to czynność normalna, nikt się nie dziwił, jednak zdarzały się sytuacje, gdzie dzieci nie kąpały się przez miesiąc, ponieważ większość czasu spędzały na dworze, były spocone i ubrudzone, a gdy przychodzili spać to już się nie kąpali, bo im to nie przeszkadzało, a nawet wodę, czystość traktowali tak samo jak diabeł święconą wodę, czyli się bały.

Puenta pokazuje, że warto się kąpać, jednak należy pokazać w bajce, że kąpiel nie jest codziennie, tylko co jakiś czas, w obecnych czasach, należny dzieciom wytłumaczyć, że jeśli będą kąpać się każdego dnia albo i częściej i używać różnych żelów, szamponów, to wyniszczą sobie skórę, która przestanie się bronić przed różnymi chorobami. Również rodzice powinni wywnioskować z tej bajki, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko i pozwolić mu się pobrudzić, nawet może się położyć spać brudne, oczywiście będzie nas to kosztowało trochę pracy jak wyprać posłanie, jednak dziecko zobaczy, co to jest prawdziwe szczęście i będąc starszym dzięki temu szczęściu, będzie wracać myślami do dziecinnych lat.

Pytania do rozmowy:
  • Przed czym uciekał Maleństwo? (przed kąpielą)
  • Dlaczego nie chciał się wykąpać? (uważał, że dobra zabawa to taka, kiedy będzie brudny)
  • Czy warto się kąpać? (tak, ale nie należy przesadzać z częstością kąpania się)

Między brudem a kąpielą musi być harmonia, dziecko niech kożysta z życia, ale również pamięta, że od czasu do czasu należy się wykąpać.

Życzę miłego oglądania :)

22a - Zgodnie z planem

Bajka pokazuje nam, czy warto mieć w życiu plan.

Otóż, warto jest mieć plan, ale tylko wtedy, gdy dotyczy nas osobiście, tzn. mamy rozłożone zajęcia na cały dzień lub pewien okres, które konsekwentnie wykonywane są z powodzeniem.

Wszystko jest fajnie i pięknie, dopóty plan nie dotyczy innych osób, czyli jeżeli organizujemy przyjęcie, to realizując założony plan nie będzie dobrej zabawy, wtedy jest czas na improwizację, również jeżeli chodzi o sprawy sercowe to nie mamy wpływu na to, że założony plan (wspaniała randka), nawet gdy przebiegnie według planu, może nie zachwycić partnerkę, bądź partnera, ponieważ drugiej osobie taki rodzaj spędzania wolnego czasu może nie odpowiadać, być nudzącym, wtedy również liczy się improwizacja oraz spontaniczność, dzięki których w naszym życiu jest coś nieznanego, coś co może nas zaskoczyć nie tylko smutnie ale w większości przypadków zaskoczenie może być radosne.

Pytania do rozmowy:
  • Co Królik miał napisane na kartce? (plan dnia)
  • Kiedy Królikowi wyszło realizowanie planu, a kiedy nie? (gdy czynności dotyczyły jego samego to plan był realizowany, jednak gdy plan dotyczył jego przyjaciół, nic nie wyszło)
  • Czy według Królika warto jest mieć plan? (tak, jeżeli nie dotyczy imprez, przyjęć, uroczystości)
Obecny plan, to obejrzeć bajkę i przekazać dzieciom jak najwięcej mądrości życiowych.

Życzę miłego oglądania :)

10 maj 2014

21b - Tygrysek detektywem

Odcinek utrwala pouczenia, jakie mogliśmy zaobserwować we wcześniejszych odcinkach Misia o Małym Rozumku.

Pierwsze pouczenie to takie, że pomagamy tym, którzy potrzebują pomocy, a gdy ktoś jej nie potrzebuje, powinniśmy się cieszyć, że nie ma kłopotów i problemów. Jeżeli dziecko chce się wykazać jakąś zdolnością, doprowadźmy do sytuacji, w której nasze dziecko będzie mogło się wykazać, np. schowajmy jego zabawkę, lub swój przedmiot i dziecko wykaże swoje zdolności detektywistyczne, jeżeli chce pokazać swój talent taneczny lub wokalny, pozwólmy dziecku raz w tygodniu zrobić koncert dla najbliższych, jedynie ważne jest to, aby dziecko wiedziało, że występ nie może być dłuższy niż 10 minut, a po koncercie powinno się bawić dalej sama, ewentualnie poćwiczyć coś nowego (nowy układ, piosenkę).

Kolejny morał to taki, że nie bierzemy nikomu rzeczy bez pytania, jest to ważna sprawa, ponieważ jest to kradzież, a gdy już dojdzie do takiej sytuacji nasze dziecko powinno się przyznać, wykazać skruchę i nie popełniać w przyszłości tych samych błędów.

Pytania do rozmowy:
  • Dlaczego Tygrysek zabierał przyjaciołom różne rzeczy? (ponieważ chciał pokazać, że potrafi odszukiwać zagubione przedmioty)
  • Czy Tygrysek musiał pomagać odnaleźć przedmioty? (nie, ponieważ gdyby im nie zabierał i nie chował, nie musiałby szukać)
Pozwólmy dzieciom pochwalić się swoim talentem, ale z ograniczeniami, gdyż świat nie kręci się wokół nich.

Życzę miłego oglądania :)

21a - Nowy Kłapouchy

Czy warto się zmieniać dla otoczenia?

Bajka zatytułowana Nowy Kłapouchy mówi nam o tym, że nie warto, osiołek myślał, że nie jest lubiany przez innych i chciał się dla nich zmienić, jednak zmiana nie przyniosła nikomu niczego dobrego, nawet on sam źle się czuł nie będąc sobą.

Nasze dziecko czasami na siłę chce zdobyć przyjaciół, robią to zazwyczaj w sposób naśladujący kogoś, kto jest bardzo lubiany, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ przez naszą drastyczną zmianą charakteru nie musimy wcale zdobyć nowych przyjaciół, a nawet wręcz przeciwnie, możemy stracić obecnych.

Pytania do rozmowy:
  • Dlaczego Kłapouchy chciał się zmienić? (myślał, że nikt go nie lubi)
  • Czy wszyscy, dla których chciał się zmienić, byli zadowoleni? (nie)
  • Jak osiołek czuł się w skórze tygryska, a jak czuje się w swojej? (będąc tygryskiem czuł się źle, a będąc sobą czuje się o wiele lepiej)
Cytat Kłapouchego: Lepiej być nudnym sobą, niż udawać kogoś, kim się nie jest.

Życzę przyjemnego oglądania :)

20b - Niestraszne ciemności

Jak sam tytuł mówi, odcinek będzie o tym, że nie warto bać się ciemności, w tym przypadku dziecko utożsamimy ze świstakiem, jest jednak i drugi morał pouczający, że należy nie pożyczać bez pytania.

Dziecko utożsamiamy z Goferem, który po stracie latarki boi się wejść do swojego domu, dziecku powinniśmy wytłumaczyć, że mimo iż w pokoju jest ciemno, nie powinien się niczego bać, ponieważ nie ma żadnych duchów, jedynie musi uważać aby po ciemku sam sobie nie zrobił krzywdy, tzn. nie potkną się o porozrzucane zabawki itd.

Kolejny morał reprezentuje Królik, na jego przykładzie pokazujemy dziecku, że nie ładnie jest barć czyjeś rzeczy bez uprzedniego zapytania się o pozwolenie, mimo że mamy chęci oddać w sposób, który ktoś się nie zorientuje, że pożyczaliśmy, ponieważ taka sytuacja jest nazywana kradzieżą. Gdy jednak dojdzie już do takiej sytuacji, powinniśmy się przyznać, a w szczególności wtedy, gdy osoba od której nasze dziecko coś wzięło, podejrzewa kogoś innego.

Pytania do rozmowy:
  • Co wziął Królik bez pytania i od kogo? (wziął kask z latarką Gofera)
  • Dlaczego Gofer nie chciał wejść do swojego domu bez kasku? (ponieważ bał się ciemności i myślał, że w ciemności w jego domu mieszkają potwory)
  • Co zrobił Królik, gdy nie znaleźli kasku? (przyznał się, że to on wziął i przepraszał Gofera)
Jeżeli coś do nas nie należy, traktujmy to jak sacrum, coś świętego, aby to użyć, należny się zapytać właściciela i dbać o to, jak o najcenniejszą rzecz na świecie.

Życzę miłego seansu :)

20a - Buty Tygryska

Puentę z tego odcinka przekazuje nam Królik, na temat żartu oraz Tygrysek reprezentujący, jak osiągnąć cel.

Królik zezłoszczony brykaniem, chce ukarać Tygryska i robi mu głupi żart, jednak okazuje się, że żart bawi tylko Królika i nikogo więcej, przez co prowadzi do kłopotów. Dzieciom musimy wyjaśnić, że jeżeli robią komuś żart, to powinny wziąć pod uwagę aby wszyscy się śmiali i nikt nie był poszkodowany, ponieważ może zrobić się komuś przykro.

Gdy dziecko pragnie nabyć jakąś zdolność, np. gry na instrumencie, rewelacyjne czytanie i zapamiętywanie, itp. powinno obejrzeć tą bajkę, w której Tygrysek poprzez ciężką pracę osiąga umiejętność, w której jest najlepszy, czyli brykanie. Dzięki ciężkim butom, wypracował sobie mięśnie, przez co osiągnął cel wskoczenia na wysoką skałę. Nasze dziecko powinno wiedzieć, że tylko ciężką pracą zdobędziemy umiejętność, którą pragniemy.

Pytania do rozmowy:
  • Jaki żart zrobił Królik aby Tygrysek przestał skakać? (włożył ciężkich rzeczy do butów)
  • Kogo bawił ten żart? (tylko Królika)
  • Dlaczego Tygrysek wskoczył na skałę? (ponieważ ciężko ćwiczył)
Ciągłe ćwiczenia pozwolą nam osiągnąć cel.

Życzę miłego oglądania :)

9 maj 2014

19b - Jak ryba bez wody

Odcinek pokazuje nam, że nie należy pomagać w taki sposób, aby kogoś się pozbyć z naszego życia.

Czasami zdarza się tak, że ktoś się do nas wprowadza i jest nam to nie na rękę, przez co szukamy komuś mieszkania aby jak najszybciej się wyprowadził. Najczęściej jednak jest tak, że pomagając innym bardziej pomagamy sobie, a tego należny się przestrzegać, ponieważ nieszczere intencje mało kiedy są dobre, a zazwyczaj nam szkodzą, tak jak szkodziły Królikowi, dopiero pod koniec bajki widzimy, gdy Króliczek ratuje Kłapouchego szczerymi intencjami, wszystko zaczyna mu się układać i wracać do normy.

Należy uczyć dzieci bezinteresowności, tzn. powinny chętnie pomagać rodzicom, przyjaciołom i wielu innym osobom nie liczyć na nic w zamian, tak jak Królik liczył na zamieszkiwanie w samotności domu. Dziecko za pomoc w domu zazwyczaj chce parę drobnych na coś łakocia lub pozwolenie czegoś, na co rzadko się zgadzamy.

Pytania do rozmowy:
  • Dlaczego Gofer wprowadził się do Królika? (bo ryby zajęły jego dom/tunele)
  • Dlaczego Królik pomagał Goferowi pozbyć się ryb z tunelów? (ponieważ chciał, żeby Gofer się wyprowadził od niego)
  • Kiedy ryb nie było w tunelu? (Gdy Królik pomagał Kłapouchemu, przez co rozpadał się deszcz a ryby popłynęły w stronę źródła)

Prawdą jest to, że w życiu nie ma nic za darmo, jednak gdy więcej osób będzie robić coś dla kogoś bezinteresownie, świat i społeczeństwo będą żyć w pełniej harmonii.

Życzę miłego seansu :)

19a - Wielkie, małe zwierzątko

Bajka opowiada o tym, że wzrost nie jest ważny aby być lubianym przez przyjaciół, co pokazują nasi przyjaciele ze Stumilowego Lasu oraz ważna puenta mówiąca o tym, że większy powinien opiekować się, pomagać mniejszym.

Wzrost, który posiadają nasze dzieci nie ma znaczenia dla społeczeństwa, ponieważ liczy się charakter, Prosiaczek swą dobrocią użala się na swój wzrost, jednak jest tak przyjazny, koleżeński dla przyjaciół, że im nie przeszkadza jego wzrost, przez co mu pomagają urosnąć.

Prosiaczek reprezentuje kilka grup, które można z nim utożsamić, natomiast mrówki drugą grupę, której należy pomagać. Prosiaczka w pierwszej kolejności utożsamiamy z nami, którzy opiekują się mrówkami (naszymi dziećmi), jesteśmy od nich więksi, więc więcej możemy. Powinniśmy uświadomić dzieci, że osoby większe (starsze, bardziej doświadczone, posiadający wyższe stanowisko) powinni opiekować się mniejszymi (słabszymi, mniej doświadczonymi, posiadającym niższe stanowisko). 

Bajkę powinny obejrzeć władze każdego państwa, ponieważ Prosiaczek reprezentuje siłę, osobę radzącą sobie, która pomaga mrówkom (całemu społeczeństwu). Gdyby każdy człowiek rządzący państwem pomagał swoim obywatelom, ci byliby wdzięczni i stawaliby za nim murem.

Pytania do nawiązania rozmowy:
  • Dlaczego Prosiaczek był smutny? (ponieważ jest mały)
  • Co zrobili przyjaciele Stumilowego Lasu Prosiaczkowi? (robili tak, aby czuł się wysoki)
  • Kiedy Prosiaczek zrozumiał, że wzrost nie jest ważny? (gdy pomógł mrówką, a te odwdzięczyły się torcikiem)
  • Kto powinien opiekować się mniejszymi, słabszymi, bezbronnymi? (osoby większe, silniejsze)
Jak mówi jeden z superbohaterów: Wraz z wielką siłą, jest wielka odpowiedzialność.

Życzę miłego oglądania :)

8 maj 2014

18b - Sowie pióra

Odcinek pokazuje nam dwie puenty, które obie są równie ważne, aby nasze dziecko dobrze rozumiało otaczający go świat.

Pierwszy mniej zauważalny morał dotyczy wypadania piór, czyli zębów, może zdarzyć się, że dziecko będzie wystraszone, że nie będzie mogło gryźć, przez co nie będzie mogło jeść. Możemy na tej bajce wytłumaczyć dziecku, że zarówno sowie wypadają słabe pióra, które odrosną, jak i naszemu dziecku, które traci zęby aby w ich miejscy wyrosły zdrowsze i twardsze.

Głównym morałem jednak jest aby nasze dziecko nie wmówiło sobie, ani nikt mu nie wmówił, że nie potrafi czegoś zrobić. Często zdarza się, że inne dzieci z zazdrości nie wychwalają dziecka za jakieś osiągnięcia, tylko szukają wad, przez co dziecko utwierdza się w myśli, że nie potrafi, a im bardziej o tym myśli, tym gorzej mu wychodzi, bo nawet gdy coś wyjdzie, to i tak doszukuje się błędów. Aby nasze dziecko znowu nabrało wiary w siebie, nauczmy się tego co one się uczą, wypowiedzmy zaklęcia w stosunku do siebie i pokarzmy dzieciom, że działają, następnie zaczarujmy nasze dzieci i niech one pokarzą co potrafią, jeżeli im nie wyjdzie, zawsze można powiedzieć, że czary potrzebują czasu aby rewelacyjnie zaczęły działać.

Pytania do rozmowy:
  • Dlaczego Sowa myślała, że nie umie latać? (ponieważ jego przyjaciele powiedzieli mu, że traci pióra a bez piór będzie latać coraz gorzej, aż w końcu wcale)
  • Co robili przyjaciele aby Sowa Przemądrzała była szczęśliwa? (podnosili go na duchu i uczyli go latać)
  • Kiedy Sowa wzniosła się do góry? (gdy Prosiaczek ją zaczarował)
Podnośmy na duchu przygnębione dziecko, tak jak przyjaciele Stumilowego Lasu podnosili na duchu Sowę.

Życzę miłego seansu :)

18a - Mój bohater

Odcinek zatytułowany Mój bohater przedstawia nam, jak się powinniśmy odwdzięczać.

Wiele osób nie wie, w jaki sposób należy się odwdzięczać innym, najprościej według przysłowia "Oko za oko, ząb za ząb", czyli pomoc za pomoc.

Jeżeli ktoś pomoże naszemu dziecku przy lekcjach, to nasze dziecko nie powinno się zachowywać jak służący i co chwile wykonywać za kogoś pracę, tylko jak nadarzy się okazja może pomóc również w odrobieniu lekcji, z przedmiotu, którego nasze dziecko jest zdolniejsze, lub zupełnie z innej dziedziny, np. dziecko interesuje się bardzo komputerami i może wytłumaczyć problem ze sprzętem, z którym przyjaciel dziecka się boryka.

Wśród dziewczynek również może być podobnie z lekcjami, koleżanka może pomóc naszemu dziecku w lekcjach natomiast córka może pomóc z dziedziny, której się interesuje, np. w doborze ubrań na uroczystość, uczesanie, lub wytresowanie psa.

Zakres w odwdzięczaniu się jest bardzo szeroki, musimy pamiętać, że nie jesteśmy najlepsi we wszystkich dziedzinach, tylko w jednej lub dwóch, a ktoś, kto nie jest najlepszy w tym, czym my jesteśmy, może pomóc nam w inny sposób, np. ciocia nauczyciel pomaga naszemu dziecku przy lekcjach, ja pomagam w tapetowaniu pokoi.

Pytania do ułatwienia rozmowy:
  • Dlaczego Tygrysek chciał usługiwać Prosiaczkowi? (ponieważ go uratował)
  • Czy Prosiaczkowi to się podobało? (nie, ponieważ nie miał czasu dla siebie)
  • Kiedy Tygrysek przestał pomagać Prosiaczkowi? (gdy został uratowany przez Tygryska)
Równowaga w przyrodzie jak i społeczeństwie jest bardzo ważna.

Życzę miłego oglądania :)

7 maj 2014

17b - Nieproszeni goście

Jest to jedna z nielicznych bajek, w której Kubuś Puchatek pod koniec mówi morał, mianowicie: Nie mówi się o nikim źle, dopóki się go nie pozna, a i wtedy nie warto.

Bajka ukazuje nam, jak wielu z nas ocenia ludzi po ubiorze, lub po tym co usłyszymy od innych, oczywiście należy mieć to pod uwagę, jednak dzieci należy uczyć, że wygląd i to co ludzie mówią, może być nieprawdziwe, ponieważ gdy poznamy tą osobę, może okazać się całkiem sympatyczna.

Wygląd człowieka nie oznacza wcale, że ktoś jest biedny, wręcz przeciwnie, może żyć skromnie i nie roztrwaniać bezmyślnie pieniędzy, również plotki, jakie ludzie mówią o innych, mogą być błędne, a zazwyczaj są, osobę poznamy tylko wtedy, gdy będziemy z nią przebywać.

Pytania do rozmowy:
  • Kim były szczury według mieszkańców Stumilowego Lasu? (złodziejami)
  • Czy naprawdę szczury były złodziejami? (nie, ponieważ według nich, one płaciły za przedmioty orzechami)
  • Co zrobiły szczury, gdy Kubuś im wytłumaczył, co jest dobre? (pomogły mieszkańcom)
Nie oceniajmy książki po okładce ani czyjejś opinii, sami ją przeczytajmy.

Życzę miłego seansu :)

17a - Król zwierząt

Wielu z nas w dzieciństwie marzyło o koronie i władzy, która sprawiałaby radość.

Tygrysek na początku odcinka pokazuje nam naganną postawę, ponieważ dzięki oszustwu, zostaje mianowany na króla. Po niedługim czasie ustanawia prawa, które w przeciwieństwie do jego przyjaciół, tylko jemu się podobają, grozi im niebezpieczną bestią, przed którą ich nie obroni, jeśli nie zrobią tak jak chce. Dopiero na sam koniec przyznaje się do kłamstwa, przeprasza i prosi o wybaczenie, po czym wszystko co zarządził, zostaje anulowane.

Bajka przypomina powieść Orwella Folwark zwierzęcy, gdzie świnie rządziły nieinteligentnymi zwierzętami. Dziecko powinno wiedzieć, że nie należy kłamać aby coś osiągnąć (władzę, przedmiot, obietnicę, itp.), kłamstwo jest złe, powinniśmy wyjaśnić, że w bajce przyjaciele, których Tygrysek lubi, wybaczyli mu, natomiast przyjaciele naszego dziecka mogliby nie wybaczyć, przez co pracowanie nad ponownym zaufaniem będzie bardzo trudne.

Pytania do rozmowy:
  • Dlaczego Tygrysek okłamywał przyjaciół, że w lesie panuje zła bestia? (ponieważ chciał być królem)
  • Co Tygrysek robił, gdy przyjaciele mieli inne zdanie na temat zmiany Stumilowego Lasu? (straszył ich złym zwierzęciem)
  • Co należy zrobić, gdy ktoś kłamie tak jak Tygrysek? (przeprosić, jak on przeprosił)
  • Dlaczego? (ponieważ możemy stracić przyjaciół)
Kłamstwo ma krótkie nogi.

Życzę miłego oglądania :)

6 maj 2014

16 - Życzenie misia

Dzięki bajce możemy uświadomić dzieci, kto spełnia życzenia.

Większość dzieci, które mają czytane baśnie i bajki na dobranoc zaczyna wierzyć w ingerencje mocy nadprzyrodzonych, przez co wierzą również w to, że gwiazdka spełnia życzenia. Na podstawie bajki możemy wytłumaczyć dzieciom, że każdy człowiek może być gwiazdką i spełnić życzenie osobom, które kochamy. Życzenia spełniają zarówno duże (rodzice) jak i małe (dzieci) gwiazdki, np. małe gwiazdki spełniają życzenie, gdy mama poprosi dziecko o posprzątanie pokoju, o to by było zawsze grzeczne, natomiast duże gwiazdki spełniają życzenia, takie jak bezpieczeństwo, miłość i od czasu do czasu coś dostarczą, tak jak Krzyś dał Kubusiowi miód, tak rodzice mogą dać inny smakołyk lub zabawkę.

Pytania do rozmowy:
  • Co zażyczył sobie Kubuś i przyjaciele? (każdy zażyczył sobie czegoś dla siebie)
  • Kto spełnił życzenie Kubusiowi? (Krzyś)
  • Kto spełnił życzenia reszcie przyjaciół Stumilowego Lasu? (Kubuś Puchatek)
  • Kto spełnił życzenie Krzysia? (Kubuś Puchatek)
  • Jakie było najpiękniejsze życzenie w bajce i kogo? (Krzysia, który życzył sobie aby miś był obok niego)
Życzenia które się spełniają są fantastyczne, jednak nie należy nadużywać gwiazdki, ponieważ może stracić swój blask.

Życzę miłego oglądania :)

15b - Co zdarzyło się Prosiaczkowi w nocy?

Każdy z nas kiedyś bał się duchów, zjaw, stworów którymi byliśmy straszeni w dzieciństwie za naganne zachowanie, przez co również nasze dzieci mogą się bać zasnąć same w pokoju, w obawie przed zjawą.

Przyjaciele Stumilowego Lasu i nasze dziecko, gdy usłyszy  skrzypnięcie lub inny odgłos, który jest nienaturalny, boi się niczym bohaterowie bajki, następnie chcą wiedzieć co to jest, coraz bardziej pogrąża się w myśli, że to duch, po czym przybiega do rodziców aby się schronić. Bajka pokazuje nam, że każdy dziwny odgłos jest wytłumaczalny i jeżeli dobrze się wsłuchamy to rozpoznamy go bez problemu, natomiast jedyne duchy jakie istnieją, to te, które naszą na sobie prześcieradła niczym Prosiaczek.

Aby dziecko nie bało się duchów, należy z nim porozmawiać, tuż po bajce, a oto pytania:
  • Czego bali się przyjaciele Stumilowego Lasu? (odgłosów i duchów)
  • Czy w bajce był prawdziwy duch? (nie, tylko Prosiaczek, który się schował wyglądał jak duch i straszył resztę przyjaciół)
  • Co lub kto wydawał takie straszne odgłosy? (Kłapouchy, który wesoło się huśtał)
Duchy są w naszej głowie, chyba że się za nie przebierzemy, wtedy będą obok.

Życzę miłego oglądania :)

15a - Zamaskowany przestępca

Które dziecko nie ma swojego ulubionego, godnego do naśladowania superbohatera? Chyba żadne, każdy chłopiec chce być Spidermanem lub Batmanem, z kolei dziewczynki chcą być czarodziejkami, zwalczające zło zdolnościami magicznymi.

Ale co robią nasze dzieci? W jaki sposób naśladują superbohaterów? Mianowicie ci którzy naśladują Spidermana i Batmana skaczą po meblach, wiszą na klamkach, biegając krzyczą kim są, natomiast dziewczynki rzucają różnymi rzeczami, które w wyobraźni zmieniają się w magiczne kule o różnych mocach. 

Dziecku należy pokazać w tej bajce Tygryska, który również chciał zostać superbohaterem, mimo że chciał pomagać to wszystko robił odwrotnie, przez co tylko szkodził, dzieci należy uświadomić, że każdy superbohater pomaga osobom, które potrzebują pomocy, a nie tym, którzy świetnie sobie radzą. Jeżeli dziecko chciałoby zdobyć nadnaturalną zdolność, której żaden człowiek nie posiada, można zachęcić do nauki w sposób taki, że wiedza jest najsilniejszą magią i nadludzką mocą, dzięki której w przyszłości będą potrafili pomagać ludziom w potrzebie i oni ich nazwą ich superbohaterem, bo samemu to miano, jak się nada, jest nic nie warte.

Pytania do rozmowy:
  • Kim został Tygrysek? (superbohaterem)
  • Czy pomagał swoim przyjaciołom? (nie, tylko im szkodził, dopiero gdy potrzebowali pomocy, to im pomógł)
  • Czy łatwo jest zostać superbohaterem? (ciężko, ponieważ trzeba być mądrym aby wiedzieć, kiedy ktoś potrzebuje pomocy, a kiedy nie)
Pomoc dziecka w sprzątaniu domu to jak walka superbohatera ze złymi bakteriami.

BRAK BAJKI NA YOUTUBE.COM

14b - Czarodziejskie nauszniki

Aby coś nam wychodziło, nie tylko potrzeba treningu, umiejętności i chęci, potrzebna jest również pewność i wiara w siebie. Bajka pokazuje rodzicom, jak dodać odwagi swoim dzieciom.

Nie jedno dziecko chciałoby coś robić, jednak strach przed tym, że nie potrafi, paraliżuje go do podjęcia próby i trenowania. Sposób, w jaki należy podnieść dziecko na duchu, to taki, że należy ćwiczyć, a porażka pozwala nam naprawiać błędy przez co jesteśmy lepsi.

Drugim sposobem aby zachęcić dziecko do działania i pokonania strachu przed tym, że może nie potrafią i im nie wyjdzie, np. przed ważnym egzaminem w szkole lub publiczną wypowiedzią, należy dać dziecku coś magicznego, np. pióro lub jakąś zabawką, tak jak Prosiaczek dostał czarodziejskie nauszniki, dzięki którym wierzył w ich ingerencję i był pewny swoich umiejętności.

Pytania do rozmowy:
  • Czemu Prosiaczek był smutny? (nie umiał jeździć na łyżwach)
  • Dlaczego Prosiaczek się nauczył? (ponieważ dostał czarodziejskie nauszniki)
  • Czy to dzięki nausznikom, Prosiaczek umiał jeździć? (nie, tylko dzięki temu, że ćwiczył, a nauszniki pomogły mu pokonać strach przed brakiem umiejętności)
Każdy jest odważny i nikt nie powinien się bać.

Miłego oglądania :)

14a - Atak nieszczęść

Czy wierzymy w magię dobrą i złą? 13 piątek, czarny kot przebiegający drogę, czterolistna koniczynka oraz rozbite lusterko.

Odcinek uczy nas tego, że nie warto wierzyć w zabobony, czyli przesądy, ponieważ w praktyce tego w ogóle nie ma. Zarówno przyjaciele Stumilowego Lasu jak i my, nie powinniśmy wierzyć w nadprzyrodzone moce, gdyż nieszczęście w bajce przyciągał Tygrysek a w prawdziwym świecie my możemy przyciągnąć poprzez nieuważne działanie, czy też nadmierne uciekanie od nieszczęścia, co samo w sobie jest nieszczęściem.

Pytania do rozmowy:
  • W jakiej kolejności bohaterowie mieli pecha? (Tygrysek, Królik, Puchatek-Prosiaczek a na koniec Krzyś)
  • Dlaczego fala nieszczęść spotykała bohaterów? (ponieważ Tygrysek za bardzo się starał aby uciec od nieszczęścia)
  • Czy Krzyś wierzy w szczęście, które daje czterolistna koniczynka oraz w siedmioletnie nieszczęście przez rozbite lusterko? (nie, ponieważ mówi do wierzącego Puchatka, "Mały Głupiutki Miś")
Szczęście przyniesie nam uśmiech na twarzy, a nie czterolistna koniczynka, natomiast pecha nasza niezdarność a nie rozbite lusterko.

Życzę miłego seansu :)

13b - Pułapka

Odcinek zatytułowany Pułapka przeznaczony w szczególności do dorosłych, dzieci mogą obejrzeć bajkę bez morału i interpretowania fabuły, jednak aby coś nasze dziecko wyniosło, należy zamienić puentę przeznaczoną dla rodziców w morał dla dzieci.

Bajka opowiada o wymaganiach i pragnieniach rodziców wobec dzieci. Większość rodziców chce aby ich dziecko interesowało się tym, czym oni w dzieciństwie, tylko z różnych powodów musieli zrezygnować a teraz swój entuzjazm przelewają na dzieci, np. głowa rodziny może chcieć aby jego dziecko zostało piłkarzem, natomiast mama pragnie aby córka była śpiewaczką lub tancerką. Powinniśmy się zastanowić czy nasze dziecko tego chce oraz dlaczego my z tego zrezygnowaliśmy, być może z ważniejszych powodów jak taniec, śpiew czy kopanie w piłkę. Dziecko samo nam powie co go interesuje i jak tylko możemy, powinniśmy pomóc mu spełniać jego pragnienia aby jak najdłużej wytrwał niż my w przeszłości. Jeżeli dziecko będzie chciało spełniać nasze ambicje, może być nieszczęśliwe, jak dziecko Hefalumpów.

Puentę do dzieci możemy skierować w ten sposób, aby nie mieli wysokich oczekiwań wobec swoich przyjaciół, ponieważ niektórzy przyjaciele tak jak mały Hefalump nie będzie chciał zawieść dziecka, przez co będzie się starać i być może będzie nieszczęśliwy.

Pytania ułatwiające rozmowę:
  • Co mały Hefalump chciał umieć? (pułapki)
  • Dlaczego? (ponieważ jego tata chciał aby tak, jak on potrafił zastawiać pułapki)
  • Czy dziecko było szczęśliwe? (było smutne, ponieważ sobie nie radziło)
Dziecko powinno spełniać swoje marzenia, nie nasze.

Życzę miłego seansu :)
Poprawna kolejność

5 maj 2014

13a - Miód dla Królika

Dzisiejszy odcinek z pewnością skierowany jest do dorosłych, jednak i dzieciom można wytłumaczyć puentę, która ostudza zapał.

Pouczenie jakie znajdujemy, w Króliku, który chce zdobyć figurkę. Aby ją mieć, postanawia dać wszystkie słoiki miodu jakie ma, a na dodatek tego zdobyć jeden dzbanuszek więcej. Rodzice również bardzo pragną dać swoim pociechom jak najwięcej, a nawet wszystko, zwłaszcza gdy w grę wchodzą dodatkowe zajęcia aby dziecko było zdolne i utalentowane, natomiast dzieci mogą chcieć zdobyć jakąś wymarzoną zabawkę od kolegi i przez to czasami zdarza się, że wynoszą z domu rzeczy o wyższej wartości niż upragniony produkt, z kolei gdy zabawka pochodzi ze sklepu to są gotowi do wielkich poświęceń, co później może się okazać, że gra nie była warta świeczki, czyli dużo energii straciliśmy na zdobycie czegoś, co nie było warte. Również rodzice powinni wiedzieć, że wszystkie dzieci nie będą tak samo malować, tańczyć, śpiewać czy grać w piłkę, dziecko powinno samo znaleźć sobie zajęcie dodatkowe, w którym będzie czuć się dobrze.

Pytania do rozmowy:
  • Co Królik chciał zdobyć? (figurkę-podstawkę)
  • W jaki sposób chciał to zdobyć? (dając więcej niż wszystkie dzbanki miodu, które miał)
  • Czy było warto? (nie, ponieważ okazało się, że jest to figurka, którą sam wyrzucił)
Za wszelką cenę nie dążmy do celu, ponieważ może okazać się to tylko złudzeniem.

Życzę miłego seansu :)

12 - Prawo i łapa

Ostatni odcinek pierwszego sezonu Nowych przygód Kubusia Puchatka pokaże dzieciom, jaka pomoc jest najlepsza oraz, jak stworzyć własną historię, spektakl.

Najważniejszą puentą w tym odcinku jest pomoc, którą reprezentuje Kubuś Puchatek w przebraniu, czyli Miś w Masce, jest to pomoc bezinteresowna, ponieważ pod przykryciem maski pomaga przyjaciołom, nie ujawniając swojej twarzy. Taką pomoc możemy zastosować do dzieci, czyli pomóc im w czymś aby o niczym nie wiedzieli, również kontrola nad nimi powinna być taka, aby one nie wiedziały, że są obserwowane, bo gdy to zauważą, będą nadużywać i sprawdzać, kiedy zareagujemy na jego wybryki. Pomoc, reprezentującą przez Misia w Masce mogą stosować nasze pociechy, czyli, jeżeli coś zrobią i to jest tylko i wyłącznie ich zasługa, nie powinny się chwalić, ponieważ skromność jest bardzo ceniona i świadczy o dobrym wychowaniu.

Kolejnym mniejszym przesłaniem jest napisanie książki przez dzieci o samym sobie, jako kimś dzielnym, kto boryka się z problemami, jednak pod osłoną nocy lub w przebraniu, wychodzimy zwycięsko z opresji i żyjemy jak dotychczas. Wyobraźnia jest bardzo ważna, ponieważ to dzięki niej wiele osób zostaje autorami książek, filmów czy nawet wynalazcami, dzięki którym świat idzie do przodu pewnym krokiem.

Pytania ułatwiające rozmowę:
  • Jak Puchatek pomagał przyjaciołom? (przebierając się, aby nikt go nie poznał)
  • Czy była to prawdziwa historia Kubusia, czy bajka czytana przez Krzysia? (był to spektakl, w którym występowali przyjaciele Stumilowego Lasu)
  • Czy łatwo jest zostać Misiem w Masce? (tak, wystarczy pomagać innym, lub wymyślić historię o samym sobie, taką, którą nikt jeszcze nie wymyślił)

Każdy może zostać superbohaterem, nie posiadając nadludzkich mocy, wystarczy odrobina pomocy, za którą każdy będzie wdzięczny.

Życzę miłego oglądania :)

11b - To tylko ząb

Omawiana bajka, pokaże nam, w jak prosty sposób możemy odnaleźć przedmioty, które odłożyliśmy nie na swoim miejscu, czyli zgubiliśmy.

Większości z nas zdarza się, że idąc, np. poczytać książkę, zahaczamy a łazienkę aby z niej skorzystać, następnie ktoś nas prosi o krótką przysługą i gdy wracamy aby poczytać, okazuje się, że nigdzie nie widać książki.

Według Prosiaczka i Kubusia, zgubiony przedmiot należy szukać tam, gdzie nie powinno go być, czyli nie szukać, na półce z książkami, na której zawsze bywał ani w plecaku czy torebce, w której często przewoziliśmy książkę aby czytać w innym otoczeniu, np. w łązience, w której to byliśmy ostatnio, lub w miejscu, gdzie mogliśmy odłożyć książkę idąc do łazienki, a wtedy na pewno się znajdzie.

Również należy wziąść pod uwagę, że wszystko się znajdzie, ale wystarczy tylko poszukać odpowiednio a kryjówka przedmiotu okaże się słabym schowkiem.

Pytania ułatwiające rozmowę:
  • Co Kubuś szukał? (zęba)
  • Jak Kubuś szukał, aby znaleźć stracony ząb? (szukał, tam gdzie się nie spodziewał)

Nic w przyrodzie nie ginie.

Życzę miłego oglądania :)

3 maj 2014

11a - Poleciało z wiatrem

W obecnym odcinku pokonamy wraz z dzieckiem strach przed złą pogodą, którą czasami dorośli się boją.

Na dzień dzisiejszy najstraszliwsza pogoda jest wtedy, gdy ogromnej ulewie towarzyszą mocno grzmiące burze z jasnymi błyskami. Dzieci a nawet czasami dorośli panicznie boją się takiej pogodny niczym Prosiaczek bał się mocnego wiatru, który go unosił. Musimy sobie i dziecku uświadomić, że taki stan pogody nie dzieje się pierwszy raz, lecz systematycznie od wielu, wielu lat, raz na rok lub rzadziej. Strach może nas sparaliżować, jednak musimy wiedzieć i mieć świadomość, że to tylko pogoda, na którą wyjdziemy, gdy ktoś z bliskich będzie w niebezpieczeństwie.

Pytania do rozmowy:
  • Czego bał się Prosiaczek? (wichury, złej pogody)
  • W jaki sposób reagował Prosiaczek na złą pogodę? (chował się w domu pod fotel)
  • Czy Prosiaczek przestał bać się złej pogody? (tak)
Nie chowajmy się w domu pod fotel przed otaczającym nas światem, ponieważ błyskawice również mają swój urok.

Życzę miłego oglądania :)

10 - Ile kosztuje ten Królik?

Bajką, którą obejrzycie na tej stronie pokaże nam, że nie należy mieć oczekiwań wobec przyjaciół, ponieważ, zawsze można trafić na gorszych.

Zdarza się, że nasze dziecko jest złe, zbulwersowane gdy ktoś do niego przychodzi pożyczyć zabawkę albo lekcje lub prosi o pomoc w nauce, mimo że nasze dziecko czasami również, potrzebowałoby pomocy, to nie śmie o to poprosić. Dziecko utożsamione z Królikiem może zobaczyć, że gdy naprawdę będzie potrzebować przyjaciół, oni na pewno go nie zawiodą, tak jak Krzyś, Kubuś, Tygrysek i Prosiaczek.

Również nasze dziecko nie może narzekać na przyjaciół ponieważ w bajce ukazane są antytezy (przeciwieństwa) w postaci Kubusia Puchatka, Tygryska oraz Prosiaczka, na pozór pary są podobne do siebie, ponieważ dziecko szukając nowych przyjaciół będzie chciał porównać starych znajomych do obecnych, jednak z czasem okazuje się, co widać po wyglądzie nowych przyjaciół, że w cale nie są tacy mili, a tylko chcą wykorzystać czyjąś dobroć siłą, a nie tak jak dawni przyjaciele, grzecznie się pytając.

Pytania ułatwiające rozmowę:
  • Dlaczego Królik opuścił stumilowy Las? (myślał, że przyjaciołom na nim nie zależy)
  • Jacy byli nowi przyjaciele Królika? (źli, ponieważ chcieli aby oni byli kupieni przez dziecko a Królik miał leżeć na strychu w samotności)
  • Kiedy przyjaciele Stumilowego Lasu pomogli Królikowi? (wtedy, gdy naprawdę potrzebował pomocy)
Jeżeli dziecko jest życzliwe dla kogoś, ten ktoś w przyszłości mu się zrewanżuje.

Życzę miłego oglądania :)
Poprawna kolejność części
 

9 - Pod dobrą opieką

W odcinku pt. Pod dobrą opieką dzieci mogą zobaczyć, jak można bawić się samemu, nie wtajemniczając w to dorosłych oraz w łatwy sposób wytłumaczymy dziecku, co to jest odpowiedzialność.

Większość dzieci obecnie nie potrafi sobie zorganizować czasu i często pytają się dorosłych co mają robić, większość dorosłych włącza im bajkę przez co dziecko siedzi przed TV, a my mamy święty spokój. To jest złe rozwiązanie, ponieważ bajki, które dziecku się podobają, kiedyś się skończą a inny mogą go nie interesować, więc czym za młodu będzie bardziej kreatywne, tym bardziej pomysłowe będzie w dorosłym wieku, z tego wynika, że dzieci powinny bawić się prostymi zabawkami, tzn. takimi, które nie wydają dźwięku ani nic nie robią mechanicznego, za pomocą baterii czy prądu, ich zabawki powinny "żyć" w dziecięcej głowie, czyli może rozmawiać z ulubionymi zabawkami, zabierać na spaceru, rozmawiać z nimi oraz bawić się, robić wszystko to, co pozwoli dziecięca wyobraźnia.

Czasami zdarza się, że musimy zostawić dziecko pod czyjąś opieką, ono to wykorzystuje rozrabiając w domu, ponieważ opiekunka nie może na niego krzyknąć ani dać klapsa, sposób na to, jest wyżej wymieniona bajka, w której Krzyś się tak zachowuje, aby nasze dziecko zobaczyło co to jest odpowiedzialność za kogoś, najlepszym rozwiązaniem jest w domu zwierzę, które to należy karmić i się opiekować, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić, choćby z powodu alergii na sierść, więc zaprośmy nasze dziecko i jego zabawki do kuchni, gdy robimy obiad lub jakieś ciasto i polećmy naszemu dziecku aby pilnował swoje zabawki aby się nie pobrudziły, bo się nie wyczyści ich i przez to będą smutne.

Pytania do rozmowy to:
  • W co bawił się Krzyś na łóżku? (w piratów)
  • W co jeszcze można się bawić? (np. w dom, łóżko może być miejscem bezpiecznym, a reszta pokoju jest dżunglą)
  • Jak czuła się opiekunka Krzysia i dlaczego? (wystraszona, ponieważ miała pod opieką Krzysia, który jej nie słuchał)
  • Dlaczego Krzyś bał się o Maleństwo? (ponieważ opiekę nad nim powierzyła mu Kangurzyca, a Maleństwo znikło, ponieważ nie słuchało Krzysia)
  •  Czy Krzysiu zrozumiał jak ważna jest odpowiedzialność? (tak, ponieważ zaczął słuchać swojej opiekunki
Odpowiedzialne dziecko poczuje się dorosłe i ważne, przez to będzie widzieć w naszych oczach, że jesteśmy z niego dumni.

Życzę miłego seansu :)

2 maj 2014

8b - Najlepsza zabawka

Dzisiejsza bajka pomoże rodzicom w asertywności kupowania swoim pociechom zabawek.

Bajka opowiada o tym jak zabawki ze Stumilowego Lasu myślały, że Krzysiu dostał nową zabawkę, przez co zrobiły się smutne, po uznaniu, że Bruno (nowa zabawka) jest lepsza postanawiają opuścić swoje domu, jednak zatrzymuje ich Krzyś mówiąc, że są jego najlepszymi zabawkami.

Jeżeli dziecko będzie chciało nową zabawkę, a rodzice uznają, że nie mogą mu kupić z różnych powodów, powinni powołać się na tą bajkę i pokazać dziecku, jak będą czuły się jego ulubione zabawki, gdy do nich przyłączy się nowa.

Kolejny aspekt to naśmiewanie się z kogoś starych zabawek. Bruno reprezentuje dzieci, które chcą mieć wszystko nowe i lepsze, przez co wyśmiewa wszystkie inne zabawki, jednak gdy pokażemy innym ile te zabawki dla nas (dzieci) znaczą, wtedy tej zabawce (innym dzieciom) zrobi się przykro, ponieważ niema nic stałego, stabilnego, co chwile coś nowego, co jak się okazuje za niedługo nie będzie mu potrzebne.

Pytania do rozmowy:
  • Dlaczego Królik, Tygrysek i Puchatek byli smutni? (ponieważ myśleli, że Krzyś dostał nową zabawkę)
  • Jak czyli się przyjaciele ze Stumilowego Lasu i dlaczego? (smutno, źle, ponieważ uważali, że nowa zabawka jest lepsza od nich a Krzysiu nie będzie chciał się z nimi bawić)
  • Co postanowili zrobić przyjaciele? (opuścić swoje domy i Krzysia, którego nigdy więcej nie zobaczyliby) 
Bajka pokazuje, w jak prosty sposób możemy zniechęcić dziecko do kupna nowej zabawki.

Życzę miłego seansu :)
Poprawna kolejność odcinków

8a - Prążki

Dzisiejszy odcinek niesie ze sobą wartościowy morał, mówiący o tym kim jesteśmy oraz zmianie zewnętrznej.

W tym odcinku dziecko utożsamiamy z Tygryskiem, który stracił prążki i nie wiedział kim jest, przez co próbował być Królikiem, Puchatkiem oraz Prosiaczkiem. Może zdarzyć się tak, że nasze dziecko nie wie kim jest, z racji tej, że jeden z kolegów jest kolekcjonerem, inny piłkarzem, jeszcze inny piosenkarzem i śpiewa na scenie. Nasze dziecko powinno mieć zainteresowania i je rozwijać, w przeciwnym wypadku będzie naśladować znajomych i próbować być dobrym w tym, czym oni są, co może okazać się dla niego porażką i przygnębieniem.

Kolejny aspekt, to zmiana zewnętrzna, zarówno chłopcy jak i dziewczynki rosną i dojrzewają, jest to proces nieunikniony, który należny uświadomić chłopców, że zmieni im się głos, zrobią się potężniejszy, natomiast dziewczynkom mogą urosnąć piersi. Również zmiana zewnętrzna może prowadzić do nadmiernego chudnięcia, czy też otyłości, powinniśmy uświadomić dzieci, że mino tej zmiany, ich koledzy i koleżanki są wciąż tacy sami, ich charakter i zainteresowania się nie zmieniły a tylko wygląd, towarzyszący dorastaniu.

Pytania do nawiązania rozmowy:
  • Dlaczego Tygrysek nie wiedział kim jest? (ponieważ stracił prążki i jego wygląd się zmienił)
  • Czy Tygrysek czuł się dobrze będąc Puchatkiem, Królikiem i Prosiaczkiem? (nie)
  • Kto mimo zmiany wyglądu Tygryska, wiedział że jest Tygryskiem? (Kłapouchy, który patrzy na to jak się zachowuje, a nie na to, jak wygląda)
Najważniejsze jest zainteresowanie naszego dziecka, które powinny rozwijać, nie wygląd który w każdej chwili może się zmienić.
 
Życzę miłego oglądania :)

7 - Wielki napad na miód

Obecny odcinek ukazuje nam jedną główną puentę, oraz dwa mniejsze lecz również bardzo ważne morały.

Jednym z mniejszych wątków, jest wiara w to, co mówi dziecko. Często się zdarza, że mówi absurdalne rzeczy, w które nie chcemy uwierzyć, w tym wypadku powinniśmy porozmawiać o tym, że aby rodzic uwierzył swojemu dziecko, ono powinno poprzeć swoje zdanie dowodami, a gdy już kilka razy w ten sposób dziecko udowodni, że mówi prawdę, wtedy każdy uwierzy mu na słowo, czyli, Maleństwo musiało odsunąć łóżko, aby jego mama przekonała się, że mówi prawdę i być może od tego czasu już by mu wierzyła.

Drugim, mniejszym wątkiem jest podejrzewanie kogoś o kradzież. Nasze dziecko przebywając w grupie nie powinno kogokolwiek podejrzewać o kradzież z powodów takich, jak to, że ktoś coś lubi i większość czasu poświęca tej rzeczy, tylko wtedy, gdy będzie miało wystarczające dowody, że kolega popełnił zły czyn, może go obwiniać. Poprawna postawa jest Prosiaczka, który broni przyjaciela przed resztą, mimo iż sam przez chwilkę myślał, że to Kubuś zjadł mu miód, przez co, dowodami popierał niewinność Misia o Małym Rozumku.

Główną puentą jest pokazane, jak pozyskiwać przyjaciół, ten sposób pokazuje nam Kubuś, który był bardzo zdziwiony, że ktoś chce ukraść miód, skoro mógłby przyjść i poprosić o pożyczenie lub poczęstowanie, według niego każdy powinien się podzielić aby zyskać sobie przyjaciół. Naganną postawę reprezentuje Wuzel, pomimo tego, że również jest zaproszony, on nie chce mieć przyjaciół, z którymi mógłby się dzielić miodem i innymi rzeczami, tylko wszysko chce mieć dla siebie, przez co jest bardzo nielubiany.

Pytania ułatwiające rozmowę:
  • Co zostało skradzione przyjaciołom Stumilowego Lasu? (miód)
  • Kogo wszyscy podejrzewali o kradzież miodu? (Kubusia Puchatka)
  • Dlaczego Kangurzyca nie uwierzyła swojemu dziecku w to, że ktoś jest pod łóżkiem? (uznała, że dziecku coś się śniło oraz nie pokazał mamie, że jednak coś tam było)
  • Jak Kubuś zdobył nowego przyjaciela? (dzieląc się z nim miodem)
Bardzo prosto jest zdobyć przyjaciół, ale prościej jest ich stracić poprzez brak zaufania i bezpodstawnego oskarżania o coś, czego nie dokonali.
 
Życzę miłego seansu :)
Poprawna kolejność bajki
 

1 maj 2014

6 - Wielkie sprzątanie

Można się domyślić, że bajka z Kubusiem Puchatkiem będzie uczyć naszą pociechę sprzątania, które jest bardzo ważne.

Początek bajki pokazuje, jak Krzyś (nasze dziecko) z przyjaciółmi się bawią, przez co w pokoju panuje niesamowicie duży bałagan, po czym jest zmuszone do sprzątania, które nie chce wykonać, dopiero następne sytuacje doprowadzają do metamorfozy chłopca, który zacznie dbać o porządek i czystość.

Dziecku należy pokazać, że sprzątanie pokoju nie polega na chowaniu zabawek i innych przedmiotów pod łóżko, za szafę czy biurko, tylko ładnie poukładać na półkach, niczym Krzyś pod koniec bajki, ponieważ brud, który tam panuje (stąd w bajce był królem), może zniszczyć ich ulubione zabawki i pobrudzić, przez co będą się nadawać tylko do kosza.

Jeżeli mamy chłopca, może bawić się w dzielnego rycerza pokonującego złego króla, jakim jest brud, który panuje w pokoju oraz czasami bo dobrej zabawie na jego ciele, natomiast dziewczynce, możemy pokazać, jak Kopciuszek starannie wykonywała prace porządkowe, po czym się umyła i spotkała wymarzonego księcia.

Niech miotła i mydło nie będą dziecku obce.

Życzę miłego seansu :)
Odcinki ułożone w odpowiedniej kolejności.

5 - Jak Prosiaczek był królem

Bajka, która opowiada o Prosiaczku, posiada morał, który powtarzał się już kilka razy, mianowicie mówi o prawdziwej przyjaźni, o tym, jak powinien i nie powinien zachowywać się przyjaciel.

Na pierwszy plan ukazuje nam się Kubuś (utożsamiony z przyjacielem) wręczający prezent Prosiaczkowi (naszemu dziecku), który jest gestem przyjaźni, po namowie przyjaciół, Prosiaczek postanawia się odwdzięczyć dużym prezentem, mimo że Kubusiowi wystarczyłyby tylko dwa słowa usłyszane od prosiaczka: Dziękuję przyjacielu. Gdy już Prosiaczek się odwdzięczył, Kubuś sam powiedział, że nie musiał się odwdzięczać, ponieważ, jego przyjaźń mu wystarcza. 

Dziecko powinno wiedzieć, że przyjaciół powinno traktować się z szacunkiem, tzn. od czasu do czasu może wręczyć upominek, tylko nie za często, zalecane są okazje świąteczne, urodziny, imieniny i raz do roku bez okazji, ponieważ gdy będzie wręczać za często, przyjaciel może z nim przebywać dla prezentów lub się obrazić z powodu otrzymywania co chwilę jakiejś rzeczy.

Przeciwieństwem przyjaźni Kubusia i Prosiaczka był Królik z Tygrysem, którzy to rywalizowali o uczącą się grupę, oraz o to, który z nich będzie miał lepszy pomnik, ich postawa, że przyjaciołom powinno się wręczać ogromne prezenty jest naganna, więc dziecku uświadommy, że nie należy traktować tak osób, które cię lubią (w stosunku do mieszkańców) oraz konkurować z przyjacielem (pojedynek między Królikiem a Tygryskiem).

Pokażmy dziecku prawdziwą postawę przyjaciela.
Polecane bajki wraz z linkami do utrwalenia morału o przyjaźni to:

Prawdziwy przyjaciel
Dzień osiołka 

Życzę miłego seansu :)
Bajka w 3 częściach (poprawna kolejność)